EN YT FB
flowers flowers 2 3

FUNKCJONALNA DIAGNOSTYKA POPORODOWA

W Medfeminie stawiamy na najwyższą jakość opieki nad pacjentkami, dlatego bez wątpienia za ważny aspekt uznajemy ważność również poporodowej funkcjonalnej oceny ciała poprzez dyplomowanego fizjoterpeutę ginekologicznego. Jest to druga konieczna wizyta obok poporodowej konsultacji ginekologicznej.

Funkcjonalna diagnostyka poporodowa pozwala ocenić organizm kobiety po porodzie w aspekcie zmian jakie dokonały się w postawie ciała, zanalizować wzorzec postawy, zakresy ruchów, zaburzeń w napięciach mięśniowych, nieprawidłowości w pracy mięśni dna miednicy, osłabień mięśniowych, zaburzeń w równowadze mięśniowo-powięziowej.

Ciało kobiety w czasie ciąży ulega ogromnym zmianom, z jednej strony pogłębione krzywizny kręgosłupa, zmieniające się tory oddechowe, zmiana w napięciach mięśniowych w ciele, postawa ciała, nawyki, praca zawodowa oraz przebieg ciąży i porodu, mogą w znaczący sposób zmienić funkcjonowanie mięśni, więzadeł, powięzi oraz pracę i statykę w obrębie mięśni dna miednicy. Podczas funkcjonalnej diagnostyki poporodowej nasza fizjoterapeutka skrupulatnie zajmie się oceną funkcji pracy ciała pacjentek.

Co zawiera taka diagnostyka ?

1. Wywiad z Pacjentką
2. Analiza postawy ciała i codziennych zachowań
3. Ocena toru oddechowego
4. Badanie powłok brzucha (palpacyjnie, testami funkcjonalnymi)
5. Badanie powłok brzusznych z wykorzystanie aparatury USG
5. Badanie mięśni dna miednicy (per vaginum lub per rectum oraz z wykorzystaniem USG)
6. Ocena blizny po cesarskim cięciu i nacięciu krocza
7. Podsumowanie i zaproponowanie pacjentce planu na fizjoterapię.
8. Wstęp do początkowej terapii.

Wywiad z Pacjentką

To pierwsza i niezbędna rzecz, od której rozpoczynamy naszą współpracę. Niezwykle ważne jest, aby Pacjentka mogła udzielić nam jak najwięcej szczegółowych informacji m.in.: przebieg ciąży, przebieg porodu i połogu, rodzaj porodu, ilość porodów, dolegliwości bólowe, aktywność fizyczna przed zajściem w ciążę i w trakcie jej trwania, rodzaj wykonywanej pracy zawodowej (czy siedząca, czy w ruchu), zapytamy również o mikcję , defekację i dolegliwości ze strony układu moczowego tp.: nietrzymanie moczu. Im więcej informacji uzyskamy od Pacjentki, tym bardziej i dokładniej jesteśmy w stanie pomóc. Wywiad jest intymny, w miłej atmosferze z zachowaniem pełnej poufności i uszanowania Pacjentki. Szanujemy sytuację, gdy pacjentka nie chce o czymś powiedzieć.

Analiza postawy ciała i codziennych zachowań

Analiza Twoje obecnej postawy ciała, w pozycji stojącej da nam odpowiedź jakie są Twoje wzorce ruchowe, jakie masz przyzwyczajenia, jak zachowuje się Twoja tłocznia brzuszna, jak wyglądają krzywizny kręgosłupa , jak ustawione są stopy i reszta ciała. Spróbujemy znaleźć idealną możliwą dla Twojego ciała postawę, zobaczymy jaka będzie jego odpowiedź. Sprawdzimy zakresy ruchów w stawach, co pokaże nad czym należy popracować, by przywrócić ciału po porodzie funkcjonalność i sprawność. Pamiętaj proszę, że nasza codzienna postawa ciała, oraz nasz sposób chodzenia, siedzenia, dźwigania ect. ma ogromne znaczenie w procesie sukcesów terapeutycznych, gojenia i obkurczania tkankowego, dlatego o tym nigdy nie zapominamy podczas wizyty.

Ocena sposobu oddychania (toru oddechowego)

Ocena sposobu Twojego oddychania (toru oddechowego) czy przebiega prawidłowo, czy coś jest zaburzone, to kolejny niezbędny element całej układanki, bo ciało to jeden element, dlatego zawsze sprawdzamy jak oddychasz. Sposób oddychania ma wpływ na wygląd Twojego brzucha, na stan napięcia mięśni dna miednicy, na postawę i stabilizację centralną.

Badanie powłok brzucha (palpacyjnie oraz z wykorzystaniem USG)

Podczas tego badania oceniamy palpacyjnie stan napięcia Twoich tkanek w okolicy brzucha, dokonujemy testów funkcjonalnych pozwalających określić pracę Twoich mięśni brzucha, stan napięcia kresy białej i kres półksiężycowatych i ocenić sposób w jaki mięśnie brzucha współpracują z dnem miednicy oraz przeponą. Następnie przy wykorzystaniu aparatury USG również badamy funkcjonalną pracę Twoich mięśni brzucha. USG pozwala nam również dokładnie ocenić odległość mięśni prostych brzucha od siebie i zachowanie się mięśni względem siebie w spoczynku oraz podczas napięcie.

Badanie mięśni dna miednicy (per vaginum lub per rectum oraz z wykorzystaniem USG)

To najbardziej obszerne badanie i najistotniejsze, jakie przeprowadzamy w naszym gabinecie. Pierwsze badanie odbywa się per vaginum oraz jeśli konieczne za pomocą aparatury USG. Badanie to da nam informację o tym czy: Twoje mięśnie dna miednicy mają za duże napięcie, a może występuje ich osłabienie, czy pojawiają się asymetrie, czy jest obniżenie narządu rodnego, czy jest bolesność, czy umiesz poprawnie napinać mięśnie dna miednicy i jaka jest korelacja napięcia mięśni dna miednicy z tłoczni brzuszną, oddechem i innymi mięśniami w Twoim ciele oraz czy przednia i tylna ściana pochwy pracują prawidłowo. Do badania wykorzystujemy badanie palpacyjne, Biofeedback. Jeśli mięśnie dna miednicy aktywujesz nieprawidłowo lub nie potrafisz tego wykonać- nauczymy Cię poprawnego napięcia – to będzie bardzo ważny etap dla Ciebie, wymagający skupienia, uwagi i koncentracji na zadaniu. Dzięki temu już na pierwszej wizycie będziesz potrafiła poprawnie pracować swoimi mięśniami dna miednicy, a dodatkowo dostosujemy trening dna miednicy do potrzeby jakie aktualnie mają Twoje mięśnie.

Ocena blizny po cesarskim cięciu i nacięciu krocza

Ocena polega na wizualnym oraz palpacyjnym określeniu stopnia przesuwalności tkanek pod kątem jej mobilności, dolegliwości bólowych oraz zachowania się powięzi i blizny w pozycji stojącej (Twojej typowej postawie ciała).Uczymy Pacjentkę dbałości o bliznę i jej samodzielnej mobilizacji. Obszar mobilizacji, którego się podejmiemy będzie zależał od stopnia zmian, czasu od zabiegu i osobniczych możliwości Pacjentki.

Podsumowanie wizyty i plan na terapię

Po zakończeniu badania, przechodzimy do podsumowania spotkania. Przedstawimy Ci co jest dobre,
co należałoby poprawić i od czego wg naszej oceny powinnaś rozpocząć. Otrzymasz od nas dokładne i jasne wskazówki dotyczące ergonomii dnia codziennego. Otrzymasz od nas również pierwsze ćwiczenia i ich instruktaż do samodzielnego wykonania w domu oraz zastosujemy Kinasiotaping (jeśli będzie konieczny). Jeśli zdecydujesz się kontynuować z nami współpracę i będziesz chciała z naszą pomocą wrócić do formy po porodzie, przedstawimy Tobie plan działania, tak byś jasno wiedziała co będziemy robić, jak pracować, z jaką częstotliwością. Zawsze po każdym zakończonym spotkaniu terapeutycznym otrzymasz od nas zadanie domowe w formie ćwiczeń, którego najpierw razem się nauczymy. Chcemy być pewne, że ćwiczenie wykonujesz poprawnie.

Jak przygotować się do pierwszej wizyty ?

  •  na godzinę przed spotkaniem prosimy o wypicie około 500 ml wody. Przy wypełnionym pęcherzu będzie możliwość sprawdzenia na ekranie USG pracę Twoich mięśni dna miednicy.
  • Wcześniejsze badania, konsultacje, wypis ze szpitala będzie pomocne spotkaniu.
  • Spotkanie trwa 60 minut.
Call Now Button