EN YT FB
flowers flowers 2 3

Pierwsze badanie

Pierwsze badanie ginekologiczne – stres, którego można uniknąć

Bycie kobietą wiąże się z wieloma przywilejami, ale także obowiązkami i zagrożeniami, dlatego każdy posiadający córkę stara się uczyć ją od najmłodszych lat wyznaczania granic – także fizycznych. Oczywistym jest, że innym nie wolno wkraczać bez zgody w naszą przestrzeń osobistą co jednak, gdy ta strefa musi być przełamana w imię dbania o zdrowie? Jak rozmawiać z młodą kobietą o pierwszym badaniu ginekologicznym i jak sprawić by nie było traumą?

Pierwszym krokiem do sukcesu będzie rozmowa z mamą, która opowie, jak przebiega badanie, jak sama się czuje podczas wizyty. W trakcie rozmowy warto poruszyć temat dyskomfortu jaki odczuwa większość kobiet podczas badania, które wiąże się z obnażaniem intymnych części ciała, ale także pytań lekarza, które mogą wzbudzić zakłopotanie. Istotne jest przekazanie informacji o tym, że lekarzowi nie warto kłamać, ponieważ wszystkie informacje, które pozyskuje w trakcie wywiadu, służą utrzymaniu zdrowia pacjentki. Młoda kobieta powinna też wiedzieć, że może czuć się swobodnie zadając pytania, które ją nurtują w kwestiach intymnych. To właśnie tutaj uzyska najbardziej rzetelne informacje.

Kolejnym krokiem będzie znalezienie odpowiedniego specjalisty, który wie, jak przeprowadzić pierwszą wizytą dziewczynki tak by zachęcić ją do regularnego dbania o zdrowie i wyjaśni na wstępie jak taka wizyta będzie przebiegać (/jak-wyglada-wizyta-u-ginekologa/).

A kiedy jest najlepszy moment na pierwszą wizytę?

Według Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników (https://journals.viamedica.pl/ginekologia_perinatologia_prakt/article/download/48899/35931 ) z roku 2016, pierwsza wizyta u ginekologa powinna się odbyć między 12. a 15. rokiem życia, kiedy zazwyczaj dziewczynka ma już za sobą pierwszą miesiączkę. Badanie wykonuje się w celu oceny przebiegu cyklu miesiączkowego i w porozumieniu z rodzicami dziecka – ewentualnemu wdrożeniu profilaktycznych szczepień przeciwko wirusowi HPV.
Jeśli u młodej kobiety pojawia się silny lęk przed badaniem, z którym nie potrafi sobie poradzić, warto skonsultować się ze specjalistą – psychologiem, który wskaże sposoby radzenia sobie ze stresem i zadba a wzmocnienie emocjonalne, które będzie istotne podczas przełamywania poczucia wstydu.

 

Call Now Button