EN YT FB
flowers flowers 2 3

Wpływ witamin na nasze zdrowie

Nasz organizm działa jak złożona “maszyna”, w której zachodzi wiele procesów. Do prawidłowego ich przebiegu niezbędne jest wiele substancji, pośród których wyróżniamy między innymi szereg witamin:

  1.  Witamina A– wykazuje między innymi dobroczynny wpływ na wzrok, a ponadto na kondycję błon śluzowych i skóry (wzmacniając, czyni odporniejszą na atak drobnoustrojów) oraz korzystnie oddziaływuje na pracę tarczycy.
  2.  Witaminy z grupy B– wśród działań witamin z tej grupy wyróżniamy między innymi korzystny wpływ na pracę układu nerwowego. Ponadto poszczególne z nich przyczyniają się do szybszego gojenia ran (witamina B1), uczestniczą w procesie krwiotwórczym (witamina B9 i B12), a także w syntezie hormonów (witaminy B6 i B9).
  3.   Witamina C– jednym z najważniejszych zadań tej witaminy jest wzmacnianie odporności, a dzieje się to dzięki uszczelnianiu naczyń krwionośnych.
  4.  Witamina D– może poszczycić się wielokierunkowym działaniem. Wśród najważniejszych wyróżniamy przede wszystkim korzystny wpływ na kondycję kości. Witamina D ma również bardzo ważne znaczenie dla prawidłowej pracy układu nerwowego (wpływa więc pozytywnie na nastrój).
  5. Witamina E- wykazuje bardzo korzystne działanie na kondycję skóry i błon śluzowych, a ponadto nazywana jest “królową płodności” wśród witamin- dzięki swojemu istotnemu wpływowi na prawidłowe działanie układu rozrodczego.
  6.  Witamina K– witamina ta istotnie wpływa na proces krzepnięcia krwi (działa przeciwkrwotocznie), a ponadto uszczelnia naczynia krwionośne. Dodatkowo działa przeciwzapalnie oraz przeciwbólowo. Jak więc możemy zauważyć- witaminy to substancje, które są niezwykle ważne dla prawidłowego przebiegu wielu procesów w organizmie. Właśnie dlatego, aby zachować dobre samopoczucie i zdrowie- powinniśmy dbać o ich odpowiednią podaż wraz z codzienną dietą.
Call Now Button