EN YT FB
flowers flowers 2 3

Czym jest PHENIX LIBERTY ?

Czym jest PHENIX LIBERTY ?

To najnowszej klasy sprzęt do fizjoterapii uroginekologicznej, terapii dna miednicy i nie tylko. Wyprodukowany we Francji , przez specjalistów, inżynierów, specjalizujących się w terapii dna miednicy. A jako, że Francja to kraj posiadający ponad 40-letnie doświadczenie w fizjoterapii uroginekologicznej, można uznać, że znają się na rzeczy.

Sprzęt posiada możliwości wykonania:

  1. PEŁNEJ FUNKCJONALNEJ DIAGNOSTYKI – dzięki zastosowaniu EMG, BIOFEEDBACK, TESTÓW FUNKCJONALNCYH diagnostyka jest pełniejsza, dokładniejsza, a dzięki czemu i terapia efektywniejsza.
  2. ELEKTROMIOGRAFIA (EMG) – Badanie polegające na dokładnym zobrazowaniu spoczynkowej aktywności mięśni dna miednicy (napięcie w spoczynku, gdy np. leżymy, stoimy) oraz ściany brzucha, co pozwoli dokładnie określi prawidłowości lub nieprawidłowości w spoczynkowym napięciu mięśni dna miednicy (zbyt niski tonus  spoczynkowy lub hipertonię mięśniową). Badanie pozwala też zobrazować odruchową aktywność mięśni dna miednicy podczas wykonywania jakiejś funkcji np. kaszel, marsz, podskoki. Wyświetlane na wykresie krzywe w warunkach rzeczywistych pokazują jaki stan aktywności wykazują mięśnie dna miednicy.  Badanie jest bezbolesne, a jedyną rzeczą jaką potrzebujemy do badania jest sonda dopochwowa oraz aparatura PHENIX LIBERTY.
  3. EMG BIOFEEDBACK  –  Nieinwazyjna, bezbolesna  i ciekawa metoda opierająca się na biologicznym sprzężeniu zwrotnym służąca do świadomej nauki, zarządzania napięciem i rozluźnieniem mięśni dna miednicy, jakością skurczu, kompensacjami i przywracaniem utraconej funkcji w obrębie mięśni dna miednicy. Terapia polega na zastosowaniu samoprzylepnych elektrod brzusznych oraz indywidualnej sondy dopochwowej. Indywidualnie dopasowany do pacjentki program uwidoczniony na ekranie w formie gier, przeszkód, uczy pacjentkę zarzadzania mięśniami dna miednicy (na zasadzie oko widzi, mózg przekazuje do mięsni dna miednicy).  Program terapii dobierany jest zawsze indywidualnie, po uprzednim wykonaniu diagnostyki określającej potrzeby.
  4. ELEKTROSTYMULACJA – kolejna nieinwazyjna i bezbolesna metoda fizjoterapeutycznej pracy polegająca na pobudzeniu mięśni dna miednicy do pracy dzięki zastosowaniu odpowiednim prądom. Elektrostymulacja ma zastosowanie w przypadkach:

–  słabego napięcia mięśniowego wymagającego stymulacji zewnętrznej,

– nietrzymania stolca i gazów

– nietrzymania moczu

– nadaktywny pęcherz

– w zbyt dużym napięciu mięśniowym,

– bóli przy współżyciu,

– zaburzeń przepływów, w formie delikatnych prądów drenażowych.

Do zastosowania elektroterapii konieczna jest uprzednio dobrze przeprowadzona diagnostyka, tak aby parametry elektrostymulacji dobrać do pacjentki. Do elektroterapii pacjentka potrzebuje jedynie indywidualnej sondy dopochwowej, a resztą zajmie się nasza fijzoterapeutka oraz maszyna Phenix Liberty.

  1. MANOMETRIA ANOREKTALNA –  bezbolesne i nieinwazyjne badanie określające czynność zwieraczy odbytu poprzez pomiar zmian ciśnienia w odbytnicy i odbycie. Zalecana jest przypadkach: zaparć, nietrzymania stolca, nietrzymania gazów, zalegania stolca.

Badanie polega na wprowadzeniu balonika do odbytu, który wypełniamy powietrzem podczas badania. Wynik zapisu badania odczytamy na sprzęcie Liberty w formie elektronicznej, co wraz z badaniem EMG pozwoli określić stopień uszkodzenia , skierować do leczenia fizjoterapeutycznego lub dalej urologicznego.

Chcesz wiedzieć więcej? Umów się na wizytę do naszych doświadczonych fizjoterapeutek uroginekologicznych :

  • mgr Izabeli Ślęzak – Walczybok
  • mgr Karoliny Siniawskiej!

 

 

Call Now Button