EN YT FB
flowers flowers 2 3

Chirurgia ogólna

Przepuklina pachwinowa

Przepuklina pachwinowa to uwypuklenie otrzewnej, czyli błony wyścielającej jamę brzucha od wewnątrz. Zawiera najczęściej sieć, fartuch tłuszczowy swobodnie pokrywający narządy jamy brzusznej, fragmenty lub całe pętle jelitowe, znacznie rzadziej inne narządy, np. pęcherz moczowy. Przepuklina pojawia się w wyniku osłabienia struktur powłok jam ciała . Przypadłość ta dotyka zarówno mężczyzn jak i kobiet .
Przeczytaj o tym więcej tutaj.


Przepukilna brzuszna

Przepuklina brzuszna to nieprawidłowe przemieszczenie się zawartości jamy brzusznej poza jej anatomiczne ograniczenia przez nabyte lub naturalne otwory w powłokach. Zawartość jamy brzusznej jest utrzymywana przez powłoki brzuszne, w których mocną warstwę stanowią mięśnie i ich rozcięgna.
Przeczytaj o tym więcej tutaj.


Przepuklina pępkowa

Przepuklina pępkowa to przemieszczenie się pod skórą elementów jamy brzusznej – głównie otrzewnej i pętli jelita. Najczęściej jest to choroba wrodzona spowodowana nie zrośnięciem się pierścienia pępkowego po urodzeniu przez który w życiu płodowym do ciała dziecka wchodziły naczynia pępowinowe. Przepuklina pępkowa to miękki guz w okolicy pępka, który uwypukla się przy płaczu dziecka.

Przeczytaj o tym więcej tutaj.


Usuwanie pęcherzyka żółciowego

Kamica żółciowa to dolegliwość polegająca na występowaniu w pęcherzyku żółciowym lub w drogach żółciowych złogów (kamieni) zbudowanych z substancji chemicznych znajdujących się w żółci: cholesterolu, barwników żółciowych, białek, wapnia, jonów nieorganicznych. Choroba ta występuje u ok. 20% populacji.

Przeczytaj o tym więcej tutaj.


Badanie USG Doppler kończyn dolnych

USG Doppler jest badaniem służącym do jak najwcześniejszego wykrywania nawet niewielkich schorzeń żył. Te schorzenia, nie zdiagnozowane odpowiednio wcześnie, mogą prowadzić do wielu poważnych konsekwencji zdrowotnych.

Przeczytaj o tym więcej tutaj.


Leczenie laserowe żylaków kończyn dolnych – EVLT

Żylaki nóg to patologicznie poszerzone fragmenty żył powierzchownych, są wynikiem uszkodzenia zastawek żylnych, objawem refluksu i zastoju krwi w kończynach dolnych, czyli przewlekłej niewydolności żylnej. Często powodują ból, opuchliznę nóg i uczucie ich zmęczenia i ciężkości. Mogą prowadzić do przykrych konsekwencji, łącznie ze zmianami skórnymi i powikłaniami zakrzepowo zatorowymi. Dlatego osoby, które mają skłonności do powstawania żylaków, powinny skonsultować dolegliwość z lekarzem, aby jak najszybciej zastosować odpowiednią metodę leczenia.
Przeczytaj o tym więcej tutaj.


Leczenie chirurgiczne żylaków kończyn dolnych

Żylaki kończyn dolnych to poszerzone naczynia żylne powierzchowne nóg. Początkowo objawiają się w postaci pajączków i przebarwień na powierzchni skóry nóg (wtedy jeszcze nie mówimy o żylakach), z czasem doprowadzając do pojawienia się splotów żył widocznych pod skórą. Żylakom kończyn dolnych towarzyszy często uczucie „ciężkości nóg” i obrzęk kończyn. Nie leczone mogą doprowadzać do krwawienia miejscowego, epizodów zapaleń żył, jak również do powstania owrzodzeń na podudziach. Trzeba też nadmienić, że nieleczone żylaki kończyn dolnych zwiększają ryzyko chorób zakrzepowo-zatorowych (m.in. zakrzepicy żył kończyn dolnych, zatorowości płucnej, udarów) aż 4 razy!

Przeczytaj o tym więcej tutaj.


Skleroterapia

Skleroterapia to nowoczesna metoda leczenia pajączków, żylaków polegająca na wstrzyknięciu do zmienionej chorobowo żyły specjalnego środka chemicznego, który powoduje obkurczenie ścian naczynia. Skleroterapia jest zabiegiem wykonywanym w trybie ambulatoryjnym, nie powoduje poważnych działań niepożądanych.

Przeczytaj o tym więcej tutaj.


Co to są hemoroidy?

Hemoroidy zwane również jako guzki krwawnicze to poduszkowate naczynia żylne umiejscowione w odbytnicy i odbycie. Posiada je każdy człowiek. Ich główną rolą jest uszczelnianie odbytu, które umożliwia kontrolę gazów i stolca. Prawidłowe guzki krwawnicze podczas defekacji są dociskane do ściany jelita i krew odpływa z nich do naczyń krwionośnych, dzięki czemu możliwe jest wypróżnienie.
Przeczytaj o tym więcej tutaj.


Laserowe leczenie hemoroidów

Hemoroidy są najpowszechniejszym schorzeniem proktologicznym. Do powstawania hemoroidów dochodzi, gdy w guzkach wzrasta ciśnienie. Najczęstszymi przyczynami powstawania guzków są m.in. niewłaściwa dieta, ciąża, otyłość, biegunka, zaburzenia rytmu wypróżnień, spowodowanych m.in. złą dietą.


Przeczytaj o tym więcej tutaj.

USG Tarczycy

Choroby tarczycy to bardzo częsta dolegliwość. Dla postawienia właściwej diagnozy niezbędne jest wykonanie USG tego narządu. Za pomocą ultrasonografii możemy ocenić położenie, wielkość oraz budowę gruczołu tarczycowego, a także znaleźć występujące w nim ogniska zapalne, guzki, torbiele, czy zwapnienia.


Przeczytaj o tym więcej tutaj.


Operacje tarczycy

Tarczyca to gruczoł dokrewny odpowiedzialny za produkcję hormonów pełniących ważną funkcję w regulowaniu procesów metabolicznych zachodzących w organizmie. Położony jest na przedniej powierzchni szyi, przylegając do chrząstki tarczowej krtani i tchawicy. Składa się z dwóch płatów (prawego i lewego) połączonych cieśnią. W okolicy tarczycy położone są przytarczyce oraz przebiega nerw krtaniowy wsteczny, unerwiający struny głosowe.

Przeczytaj o tym więcej tutaj.


Biopsja tarczycy

Pacjentka musi posiadać aktualne badanie USG tarczycy, mile widziana jest konsultacja endokrynologa. Biopsja wykonywana jest pod kontrolą USG, bez znieczulenia, ale wszystkie pacjentki deklarują, że jest prawie bezbolesna ze względu na bardzo cienką igłę.

Przeczytaj o tym więcej tutaj.


Biopsja mammotomiczna

Wykonywana jest w celu diagnostyki wyłącznie niepalpacyjnych guzków piersi, (niewyczuwalnych w badaniu fizykalnym). Ma zastosowanie zazwyczaj przy guzkach o średnicy do około 10 mm. Przeprowadza się ją pod kontrolą USG, w znieczuleniu miejscowym i trwa około 15 min.
Przeczytaj o tym więcej tutaj.


Biopsja gruboigłowa

Biopsja gruboigłowa „tru-cut” – służy do pobierania wycinków z większych guzków, zarówno palpacyjnych jak i niewyczuwalnych. Jest podstawowym narzędziem diagnostycznym w przypadku guzków podejrzanych o charakter nowotworowy.

Przeczytaj o tym więcej tutaj.


Biopsja cienkoigłowa

Biopsja cienkoigłowa guzków piersi, kiedyś popularna, obecnie nie jest wykonywana w ośrodkach specjalistycznych ze względu na odsetek nieprecyzyjnych rozpoznań oraz na małą ilość dostarczanych informacji.

Przeczytaj o tym więcej tutaj.

 


Punkcja torbieli piersi

Punkcja torbieli piersi wykonywana jest w przypadku, gdy pacjentka zgłasza skargi na wyczuwalną i bolesną torbiel i gdy jesteśmy pewni, że to tylko torbiel jest źródłem bólu, a nie mamy do czynienia z uogólnioną bolesnością i tkliwością całej piersi. Wykonywana jest również z powodów psychologicznych, kiedy pacjentka ma świadomość, że wyczuwalna zmiana w piersi nie jest guzem, a torbielą ale sam fakt wyczuwania takiej zmiany przy każdej kąpieli lub samobadaniu piersi, budzi lęk.
Przeczytaj o tym więcej tutaj.


Usunięcie guzka piersi

Operacja chirurgicznego usunięcia guzka piersi wymaga wcześniejszej wizyty kwalifikacyjnej u lekarza, który ma operować Pacjentkę.
Bezpośrednio przed zabiegiem nie można stosować leków przeciwzakrzepowych z wyjątkiem zastrzyków Clexane, Fragmin, Neoparin. Wszelkie indywidualne modyfikacje leczenia przeciwzakrzepowego uzgadniane są z chirurgiem z odpowiednim wyprzedzeniem.

Przeczytaj o tym więcej tutaj.


Laparoskopowe usunięcie rozstępu mięśnia prostego brzucha

Mięsień prosty brzucha znajduje się w samym jego centrum i dzieli się na dwie części, połączone kresą białą. Mięśnie przylegają do siebie wzdłuż tej kresy białej. Zdarza się jednak, że kresa biała ulega zwiotczeniu i poszerzeniu a mięśnie brzucha rozchodzą się. Tę nieprawidłowość nazywamy rozstępem (rozejściem) mięśni prostych brzucha.

Przeczytaj o tym więcej tutaj.


Czym jest tłuszczak?

Przeczytaj o tym więcej tutaj.


Jakie są przyczyny powstawania znamion barwnikowych?

Przeczytaj o tym więcej tutaj.


Co to jest torbiel pilonidalna? Jakie są przyczyny powstawania?

Przeczytaj o tym więcej tutaj.

Call Now Button