EN YT FB
flowers flowers 2 3

Laparoskopowe leczenie przepuklin pachwinowych i udowych

Laparoskopowe leczenie przepuklin pachwinowych i udowych

Co to jest przepuklina?

Przepuklina brzuszna jest nieprawidłowym uwypukleniem otrzewnej (błony wyściełającej jamę brzuszną, w której mieszczą się narządy jamy brzusznej). Uwypuklenie to powstaje wskutek osłabienia ściany jamy brzusznej, którą tworzą mięśnie i ścięgna. Osłabienie to może powstać wskutek nadmiernego rozciągnięcia tkanek(ciąża, otyłość), jako wynik wrodzonych predyspozycji związanych z indywidualnymi cechami kolagenu (białka budującego nadającego tkankom odporność na rozciąganie),  w rezultacie urazów mechanicznych o wysokiej energii oraz wskutek zmian pooperacyjnych-przepukliny w bliźnie pooperacyjnej.

Przepuklina pachwinowa i udowa.

Przepuklina pachwinowa i udowa to przepuklina pojawiająca się w rejonie pachwiny jako skutek osłabienia mięśni w tej okolicy, przepuklina może zawierać w sobie tłuszcz wewnątrzotrzewnowy oraz narządy jamy brzusznej np. jelita.  Przepukliny pachwinowe i udowe są istotnym problemem zdrowotnym, występują najczęściej ze wszystkich przepuklin brzusznych, występują najczęściej u mężczyzn. Plastyka przepukliny pachwinowej i udowej to, obok usunięcia pęcherzyka żółciowego, najczęściej wykonywany w Polsce typ operacji.

Jak leczy się przepukliny pachwinowe?

Istnieje tylko jedna skuteczna metoda leczenia przepuklin – jest nią leczenie operacyjne. Ideą leczenia przepuklin jest odtworzenie uszkodzonej ściany jamy brzusznej i zapobiegnięcie przemieszczania się zawartości jamy brzusznej. Metody operacyjne dzielą się na metody napięciowe i beznapięciowe.  Pierwotnie wykonywano zeszycie tkanek zamykając ubytek, jednak tkanki te były zszywane „pod napięciem”, co prowadzić może do częstych nawrotów po tego typu leczeniu. Od kilkudziesięciu lat stosuje się leczenie „beznapięciowe”, które polega na zamknięciu ubytku w ścianie jamy brzusznej przy użyciu siatki z tworzywa sztucznego (polipropylenu) bez wytwarzania napięcia w otaczających tkankach. Metody beznapięciowe są obecnie złotym standardem w leczeniu przepuklin pachwinowych.

Dlaczego metoda laparoskopowa?

Wraz z rozwojem chirurgii małoinwazyjnej pojawiły się możliwości zastosowania chirurgii laparoskopowej w leczeniu przepuklin pachwinowych, pierwszy przypadek takiego leczenia opisano w roku 1993, co oznacza, że jest to metoda stosowana od 30 lat. W Niemczech w chwili obecnej ponad 70% zabiegów plastyki przepuklin pachwinowych wykonywanych jest laparoskopowo, w ośrodkach publicznych w Polsce metoda ta wciąż nie jest rozpowszechniona pomimo wielkich zalet, jakie sobą prezentuje.

W metodzie tej siatkę z tworzywa sztucznego umieszcza się przedotrzewnowo, czyli niejako od środka jamy brzusznej.

Do zalet tej metody można zaliczyć:

  • mniejszą inwazyjność zabiegu
  • mniejsze nasilenie dolegliwości bólowych po operacji
  • mniej zakażeń pooperacyjnych-co jest szczególnie istotne podczas wszczepiania materiału obcego
  • szybszą rekonwalescencję i szybszy powrót do pełnej aktywności fizycznej
  • lepszy wgląd śródoperacyjny w anatomię operowanego miejsca co pozwala na bardzo dokładne zaopatrzenie miejsca ubytku
  • użycie minimalnej ilości materiału obcego – w przeciwieństwie do metody tradycyjnej w metodzie laparoskopowej w większości przypadków nie ma potrzeby używania dodatkowych materiałów do przytwierdzenia siatki
  • metoda jest szczególnie zalecana przy leczeniu przepuklin pachwinowych obustronnych, przepuklin nawrotowych po operacji metodą klasyczną, przepuklin pachwinowych i udowych u kobiet

Metoda laparoskopowa jest metodą bardziej naturalną i intuicyjną z punktu widzenia biomechaniki ludzkiego organizmu, operacja odbywa się w najgłębszej możliwej warstwie, co oznacza, że po umieszczeniu siatki wszystkie siły wywierane na nią przez ciśnienie wewnątrz jamy brzusznej powodują jej lepsze i mocniejsze dociśnięcie do ściany jamy brzusznej, co tylko wzmacnia efekt operacji.

Pozytywne aspekty zabiegu małoinwazyjnego powodują, że metoda laparoskopowa leczenia przepuklin jest obecnie zalecana przez wszystkich międzynarodowych ekspertów zajmujących się leczeniem przepuklin i powinna być metodą z wyboru. Z uwagi na to, że metoda laparoskopowa, w porównaniu z klasyczną, wymaga przeprowadzenia zabiegu w znieczuleniu ogólnym konieczny jest 24h pobyt w szpitalu. Wydaje się, że jest to niewielka niedogodność w porównaniu do ogromu korzyści, które oferuje.

Przeciwwskazania

Lista przeciwwskazań do tego typu zabiegu jest stosunkowo krótka i obejmuje:

  • niewydolność krążenia, niewydolność oddechowa, choroby płuc, które uniemożliwiają wykonanie planowego zabiegu w znieczuleniu ogólnym z podaniem gazu do jamy otrzewnowej (nie każda choroba płuc czy nie każde stadium niewydolności krążenia uniemożliwiają tego typu operację, szczegółowych informacji udzieli lekarz anestezjolog podczas kwalifikacji do zabiegu w szpitalu Medfemina we Wrocławiu)
  • bardzo duża przepuklina, przepuklina mosznowa (przepuklina pachwinowa, która schodzi do worka mosznowego) – wielkość przepukliny kwalifikowanej do operacji zależy od doświadczenia chirurga, w szpitalu Medfemina we Wrocławiu zespół operujący przepukliny pachwinowe metodą laparoskopową posiada bardzo duże doświadczenie w tego typu operacjach i wykonuje procedury również w przypadku dużych przepuklin pachwinowych
  • nawrót przepukliny po operacji wykonanej metodą laparoskopową (w chirurgii przepuklin obowiązuje zasada, że nawrót przepukliny operuje się metodą „przeciwną” od metody pierwotnej-nawrót po metodzie klasycznej metodą laparoskopową, a po laparoskopowej metodą klasyczną)
  • liczne zrosty wewnątrzotrzewnowe po poprzednich operacjach w obrębie jamy brzusznej – w części przypadków zrosty udaje się usunąć i wykonać procedurę, przykładem bezwzględnego przeciwwskazania jest stan po usunięciu prostaty

Przebieg operacji

We Wrocławiu w szpitalu Medfemina oferujemy pacjentom laparoskopowe leczenie przepuklin pachwinowych i udowych metodą laparoskopową w wariancie TAPP(transabdominal pre-peritoneal) – przezbrzuszną przedotrzewnową. Oznacza to, że instrumenty do operacji wprowadzane są przez jamę brzuszną (trzy niewielkie nacięcia na skórze brzucha). Operacja odbywa się w znieczuleniu ogólnym wraz ze zwiotczeniem mięśni. Podczas operacji do jamy brzusznej wtłaczany jest dwutlenek węgla celem wytworzenia bezpiecznej przestrzeni do operacji. W kolejnych fazach chirurg odprowadza przepuklinę do wnętrza jamy brzusznej i po wytworzeniu odpowiedniej przestrzeni umieszcza siatkę odtwarzającą ciągłość ściany jamy brzusznej. Następnym etapem zabiegu jest kontrola ułożenia siatki oraz zamknięcie wytworzonej przestrzeni. Po opróżnieniu otrzewnej z wypełniającego ją dwutlenku węgla następuje zeszycie powłok brzucha i skóry.

W szpitalu Medfemina we Wrocławiu podczas laparoskopowej plastyki przepuklin pachwinowych używamy siatek renomowanej amerykańskiej firmy Bard, model 3D Max. Jest to ultranowoczesna siatka polipropylenowa stworzona w formie trójwymiarowej specjalnie ukształtowana w wersjach prawo i lewostronnej w kilku rozmiarach. Jej cechy sprawiają, że optymalnie dopasowuje się do kształtu pachwiny. W zależności od indywidualnych cech anatomicznych w ok 30% przypadków siatka jest dodatkowo mocowana do powłok jamy brzusznej przy użyciu specjalnych automatycznych zszywek-są to krótkie (5mm) „spiralki” z wchłanialnego tworzywa, których zadaniem jest przytrzymanie siatki do czasu pełnego wygojenia. Zszywki całkowicie wchłaniają się w przeciągu 12-18 miesięcy.

Zamiast zszywek można używać standardowych nici, jednak w szpitalu Medfemina w trakcie laparoskopowej plastyki przepuklin pachwinowych stosujemy najlepsze dostępne metody-zastosowanie zszywek skraca znacząco czas zabiegu, lepiej mocuje siatkę oraz znacząco obniża ryzyko wystąpienia bólu pooperacyjnego związanego z mocowaniem siatki.  Po operacji w godzinach popołudniowych pacjent otrzymuje pierwszy posiłek, może samodzielnie wstawać i się poruszać. W kolejnym dniu po kontroli lekarskiej oraz śniadaniu pacjent wypisywany jest z oddziału

Postępowanie po operacji

Po zabiegu laparoskopowej plastyki przepukliny pachwinowej w szpitalu Medfemina we Wrocławiu pacjent zobowiązany jest do przestrzegania kilku prostych zaleceń:

  • Codzienna zmiana opatrunków (przy pierwszej zmianie opatrunku jeszcze w szpitalu personel szpitala wykona proste szkolenie, jak przeprowadzić tą procedurę)
  • Przyjmowanie doustnych leków przeciwbólowych w razie potrzeby (np. paracetamol 1g 3xd)
  • zakaz podnoszenia przedmiotów o wadze powyżej 3kg, zakaz wykonywania intensywnych wysiłków fizycznych przez okres 6 tygodni
  • Kontrola i usunięcie szwów skórnych 10-14 dni po operacji.

Powrót do pełni czynności dnia codziennego zależny jest od aktywności zawodowej oraz osobistej pacjenta. W przypadku pracy fizycznej, uprawiania sportu zawodowo lub amatorsko zaleca się restrykcyjne przestrzeganie 6-tygodniowego okresu powstrzymania się od wysiłku fizycznego. W przypadku pracy siedzącej, biurowej okres ten może być skró.cony do 3-4 tygodni. Po zalecanym okresie możliwy jest pełny powrót do wcześniejszej aktywności zawodowej, osobistej i sportowej.

Należy pamiętać, że w przypadku operacji rozległych przepuklin w operowanej pachwinie może utrzymywać się stopniowo zmniejszająca się wypukłość – skóra rozciągnięta przez przepuklinę potrzebuje czasu, aby powrócić do pierwotnego napięcia. Okres ten może potrwać od kilku do kilkunastu tygodni w zależności od pierwotnej wielkości przepukliny oraz indywidualnych cech dotyczących elastyczności skóry. Jest to stan normalny i nie należy się niepokoić.

Autor: Olaf Mędraś –chirurg ogólny

W szpitalu Medfemina we Wrocławiu zabie przepuklin przeprowadzają doświadczeni chirurdzy:

  • dr n.med Janusz Orzechowski
  • dr Jakub Targowski
  • dr Dariusz Houdail
  • dr Olaf Mędraś

Chcesz dowiedzieć się więcej? Zadzwoń! tel. (71) 333 000 3 lub napisz do nas: szpital@medfemina.pl

tagi:  przepuklina pępkowa wrocław, przepuklina pępkowa cena, operacja przepukliny pępkowej wrocław, chirurg wrocław, przepuklina udowa wrocław, przepuklina pachwinowa wrocław, przepuklina wrocław, przepuklina wrocław cena, chirurg wrocław, przepuklina chirurg wrocław
Call Now Button