EN YT FB
flowers flowers 2 3

Badanie ultrasonograficzne (USG)

Badanie ultrasonograficzne (USG) jest badaniem nieinwazyjnym polegającym na uzyskaniu w czasie rzeczywistym obrazu przekroju badanego obiektu.

Metoda ta wykorzystuje zjawisko rozchodzenia się i odbicia fal ultradźwiękowych na granicy struktur o różnych gęstościach, umożliwiając tym samym ocenę wielkości, kształtu i struktury badanego narządu.

Oferujemy naszym Klientom pełne spektrum badań ultrasonograficznych przy użyciu wysokiej generacji aparatów USG. Medfemina realizuje wszystkie badania na zaawansowanych technologicznie aparatach wysokiej klasy, które wykonują także obrazowanie przepływu w naczyniach i obrazowanie panoramiczne.

USG w ginekologii– pozwala na ocenę struktur i narządów w obszarze miednicy mniejszej (macicy, jajowodów i jajników, pęcherza moczowego, jelita grubego). Badanie to przeprowadzone może być przy użyciu głowicy przezbrzusznej, wymaga wówczas wypełnienia pęcherza moczowego lub głowicy dopochwowej- przy opróżnionym pęcherzu.

Ultrasonograficzne badanie ginekologiczne powinno być wykonane nie rzadziej niż raz w roku.

USG w położnictwie – pozwala na potwierdzenie ciąży, uwidocznienie i zlokalizowanie zarodka, ocenę wzrostu i rozwoju płodu, ocenę prawidłowości jego narządów i struktur anatomicznych. Daje możliwość  rozpoznania ewentualnych wad i anomalii rozwojowych oraz oceny jego dobrostanu. Badanie przeprowadzone może być przy użyciu głowicy przezbrzusznej i dopochwowej. U kobiet w ciąży użycie głowicy przezbrzusznej nie wymaga wypełnienia pęcherza moczowego.

Zgodnie z rekomendacjami Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego (PTG), Międzynarodowego Towarzystwa Ultrasonografii w Ginekologii i Położnictwie (ISUOG) i Fundacji Medycyny Płodu (FMF) badanie USG podczas ciąży (niezależnie od tego, czy pacjentka należy do grupy zwiększonego ryzyka i posiada wskazania do diagnostyki prenatalnej) powinno być wykonane co najmniej 3-krotnie:

  • w 11-14 tygodniu ciąży
  • w 18-26 tygodniu ciąży
  • w po 30 tygodniu ciąży
Call Now Button