EN YT FB
flowers flowers 2 3

Fizjoterapia urologiczna i uroonkologiczna mężczyzn

CZYM JEST FIZJOTERAPIA UROLOGICZNA I UROONKOLOGICZNA MĘŻCZYZN ?

Fizjoterapia urologiczna i uroonkologiczna mężczyzn – jest najmłodszą dziedziną fizjoterapii i najprawdopodobniej jedną z najbardziej (obok fizjoterapii ginekologicznej kobiet) potrzebną w XXI wieku. Mężczyźni od zawsze borykali się z problemami dna miednicy, co do tej pory było tematem wstydliwym, tematem tabu i dla których nie było skutecznej pomocy fizjoterapeutycznej. Nadszedł jednak czas zmian i dzis specjalistyczna fizjoterapia urologiczna skierowana do mężczyzn jest w stanie skutecznie dać wsparcie Panom w krępujących dla nich problemach.

Wychodząc naprzeciw potrzebom mężczyzn Centrum Medfemina oferuje kompleksową fizjoterapię urologiczną i uroonkologiczną na najwyższym poziomie i wg najnowszych standardów, bowiem obejmuje wsparcie do tradycyjnego leczenia farmakologicznego, a także w okresie przed i pooperacyjnym.

Fizjoterapia urologiczna mężczyzn jest jedną z kluczowych metod leczenia zachowawczego dysfunkcji w obrębie miednicy u mężczyzn i jest wstanie w znacznym stopniu pomóc w dolegliwościach tj.:

  • Wysiłkowe nietrzymania moczu
  • Nietrzymanie moczu z parć naglących
  • Nietrzymania moczu z przepełnienia
  • Pęcherz nadaktywny
  • Nietrzymanie stolca
  • Zaparcia /Hemoroidy
  • Bóle krocza (Zespół bólowy miednicy mniejszej m.in. neuralgia nerwu sromowego, niebakteryjne zapalenie prostaty).
  • Zaburzenia seksualne (m.in. zaburzenia erekcji, przedwczesny wytrysk, ból podczas współżycia)
  • Wzmożone napięcie mięśni dna miednicy (uczucie zaciśniętej pięści w kroczu)
  • Przygotowania do operacji prostatektomii radykalnej lub częściowej
  • Opieka fizjoterapeutyczna po zabiegach prostatektomii radykalnej lub częściowej

 

JAK WYGLĄDA PIERWSZA WIZYTA U FIZJOTERAPEUTY UROLOGICZNEGO ?

Pierwsza wizyta jest wizytą diagnostyczną , niezbędnym i najważniejszym elementem do podjęcia skutecznej fizjoterapii zachowawczej w zakresie zgłaszanej dolegliwości przez pacjentka. Pierwsza wizyta pozwala fizjoterapeucie znależć przyczynę, zaburzenie funkcji dającej dolegliwości i będącą przyczyną problemu. Pozwala poznać pacjentka, przygotować do fizjoterapii, oraz do niezbędnych działań przed i pozabiegowych.

Diagnostyka funkcjonalna jest kluczem do zaplanowania skutecznej oraz przynoszącej możliwie szybkie efekty terapii pacjenta.

1. WYWIAD:
Podstawą spotkania jest szczegółowy wywiad. Pytania dotyczą aktualnych dolegliwości, czasu ich trwania, czynników nasilających oraz łagodzących ból. Istotna dla fizjoterapeuty będzie informacja o ewentualnych współistniejących chorobach, przebytych operacjach, aktywności fizycznej, stylu życia, rodzaju pracy zawodowej oraz nawykach żywieniowych. Integralną częścią rozmowy są pytania natury intymnej tj.: sposób mikcji oraz defekacji, ewentualnych problemów związanych ze współżyciem. Ponadto fizjoterapeuta zakłada kartę medyczną oraz zapozna się z obecną dokumentacją medyczną pacjenta.

2. BADANIE PRZEDMIOTOWE
Badanie przedmiotowe jest badaniem funkcjonalnym, które na zasadzie oceny wielu odruchów pozwala ocenić fizjoterapeucie, co w ciele pracuje prawidłowo, a gdzie jest zaburzenie funkcji, które może być źródłem zgłaszanej dolegliwości.

Do elementów badania przedmiotowego należą:
a) Ocena postawy ciała – zaburzenia postawy ciała, zwiększone napięcia w obrębie ciała mogą rzutować na problemy występujące u pacjenta oraz na pracę mięśni dna miednicy i tym samym pojawiające się zgłaszane dolegliwości. Na zasadzie testów funkcjonalnych ocenie podlegają krzywizny kręgosłupa, ustawienie miednicy, zakresy ruchów w ciele.
b) USG powłok brzusznych – w trakcie tego badania oceniamy pracę mięśni prostych brzucha, kresę białą, a także aktywność mięśni skośnych oraz m. poprzecznego brzucha. W badaniu ocenie podlega funkcjonalność pracy ściany brzucha. Dokonujemy pomiarów.
c) Ocena powłok brzusznych palpacyjnie + testy funkcjonalne – badanie opiera się na ocenie funkcji ściany brzucha podczas prostych czynności (testów funkcjonalnych), które pozwolą zbadać synergię pracy ściany brzucha z pracą przepony i dna miednicy, napięcie spoczynkowe ściany brzucha, które pomogą nam dodatkowo określić prawidłowe lub nieprawidłowe zachowanie ściany brzucha.
d) Ocena pracy mięśni dna miednicy – badanie per rectum – w badaniu oceniamy mięśnie dna miednicy zwracając uwagę na ich elastyczność, siłę i wytrzymałość symetrię i asymetrię, ruchomość k. guzicznej, tkliwość i ból mięśniową, tkliwość prostaty oraz odruchy neurologiczne.
e) USG przezbrzuszne – oceniamy pracę mięśni dna miednicy – ich prawidłową, izolowaną aktywację, umiejętność relaksacji, ocenę prostaty. Praca mięśni dna miednicy zobrazowana jest w tym badaniu z dojścia przezbrzusznego.
f) USG przezkroczowe – badanie niezbędne do oceny prawidłowości fizjologicznych odruchów parcia, odruch kaszlowego, ocena prostaty, jak również odruchów napięcia i rozluźnienia dna miednicy.
g) Ocena toru oddechowego – przepona, – badanie opierające się na ocenie toru oddechowego pacjentka, a przede wszystkim na prawidłowej funkcji czyli synergii pracy przepony, ściany brzucha i dna miednicy podczas wdechu i wydechu oraz podczas próby zwiększania ciśnienia sródbrzusznego np. podczas kaszlu. Ocenie podlega również ruchomość żeber i klatki piersiowej podczas czynności oddechowych, ustawienie klatki (wdechowe, czy wydechowe) – co jest bardzo istotnym elementem w szukaniu przyczyny zgłaszanej dolegliwości,
h) Podsumowanie badania oraz przedstawienie planu fizjoterapii – pierwsza wizyta pozwoli nam znależć przyczynę, zaburzenie funkcji, co zapewni zaproponowanie planu fizjoterapii, częstotliwość spotkań i omówienie co będzie zawierać fizjoterapia. Dodatkowo pacjent na pierwszej wizycie otrzymuje już pierwsze ćwiczenia domowe (indywidualnie dobrane do pacjenta) oraz zalecenia i omówienie codziennych nawyków.

JAK PRZYGOTOWAĆ SIĘ DO PIERWSZEJ WIZYTY ?

1. Na godzinę przed spotkaniem prosimy o wypicie około 500 ml wody. Przy wypełnionym pęcherzu będzie możliwość sprawdzenia na ekranie USG pracę Twoich mięśni dna miednicy.

2. Prosimy o przyniesienie ze sobą wcześniejszych badań, opisu konsultacji lekarskich, które będą pomocne podczas spotkania.

 

JAK WYGLĄDA FIZJOTERAPIA UROLOGICZNA I UROONKOLOGICZNA MĘŻCZYZN ?

Po odbytej wizycie diagnostycznej i zaplanowanym procesie fizjoterapii, kolejne wizyty ich częstotliwość, zakres działań ustalane są indywidualnie z pacjentem. W Medfeminie dysponujemy najwyższej klasy sprzętem do fizjoterapii, najnowocześniejszymi i skutecznymi metodami fizjoterapeutycznymi, wiedzą i doświadczeniem naszego zespołu fizjoterapeutycznego:

W procesie fizjoterapii stosujemy m.in.:

  • terapię manualną okolic miednicy oraz jamy brzucha,
  • terapię manualną per rectum,
  • naukę pracy mięśni dna miednicy przy jednoczesnym obrazowaniu USG,
  • pracę mięśni dna miednicy przy zastosowaniu EMG/BIOFEEDBACK,
  • elektrostymulację doodbytnicza,
  • funkcjonalną manometrię anorektalną (jeśli jest konieczność),
  • prawidłowe prowadzenie toru oddechowego,
  • ćwiczenia domowe, indywidualnie zalecane i dedykowane pacjentowi,
  • zmiana podstawowych zachowań toaletowych,
  • stałą kontrola efektów.

 

W Centrum Medfemina, fizjoterapią urologiczną i uroonkologiczną mężczyzn zajmują się:

Mgr Karolina Siniawska
Mgr Monika Moskaluk-Kubiak

Call Now Button