EN YT FB
flowers flowers 2 3

Kolposkopia

 

Rak szyjki macicy – jak go wykryć?

Rak szyjki macicy jest jednym z najczęściej występujących nowotworów złośliwych u kobiet. Najczęściej rozwija się długo, a jego pojawienie się jest poprzedzone stanami przednowotworowymi, które mogą być wykryte podczas badań profilaktycznych. Powstanie tego nowotworu jest związane między innymi z przewlekłą infekcją wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV).

Przeczytaj o tym więcej tutaj.


Konizacja szyjki macicy

Konizacja szyjki macicy jest krótkim zabiegiem diagnostyczno-terapeutycznym, którego celem jest usunięcie nieprawidłowej tkanki w obrębie szyjki macicy. Zabieg wykonujemy po zakończeniu diagnostyki – przeprowadzeniu kolposkopii i badania histopatologicznego wycinków z szyjki macicy z uzyskaniem nieprawidłowego wyniku wskazującego na występowanie zmian przednowotworowych tzw. dysplazji.

Przeczytaj o tym więcej tutaj.


Kolposkopia – kiedy wykonać i jak przebiega?

Kolposkopia to oglądanie szyjki macicy za pomocą specjalnego urządzenia – kolposkopu. Jest to urządzenie, które pozwala na bardzo duże powiększenie, nawet do 50 krotne, oraz ma cała gamę filtrów, dzięki którym łatwiej wykryć zmiany szyjki macicy, pochwy oraz całego krocza. Badanie jest nieinwazyjne.

Przeczytaj o tym więcej tutaj.


Cytologia – konwencjonalna, cienkowarstwowa (LBC) czy CO-TESTING?

Nim przejdziemy do szczegółów związanym z badaniem kolposkopowym musimy wrócić do podstaw, gdyż najczęstszym wskazaniem (choć nie jedynym) do wykonania tego badania jest nieprawidłowy wynik cytologii.

Przeczytaj o tym więcej tutaj.

Call Now Button