Niepłodność idiopatyczna – co, gdy medycyna zawodzi?
Niepłodność, której przyczyn nie można ustalić, dotyczy nawet 15–20% (https://www.researchgate.net/publication/325012974_Problem_nieplodnosci_wsrod_kobiet_i_mezczyzn-epidemiologia_czynniki_ryzyka_i_swiadomosc_spoleczna) par bezskutecznie starających się o dziecko. Co gdy pełna diagnostyka niepłodności (/diagnostyka-nieplodnosci/) wskazuje, że jesteś gotowa, a mimo tego nie dochodzi do zapłodnienia… Może przyczyna trudności tkwi zupełnie gdzie indziej – w głowie?
Medycyna nie zna nadal wszystkich czynników, wpływających na powodzenie zapłodnienia i utrzymania ciąży i dlatego istotne jest by w trakcie starań o dziecko znaleźć miejsce, które oferuje wsparcie holistyczne.
Niepłodności mogą towarzyszyć:
- Depresja
- Stres
- Napięte relacje z partnerem, rodziną, przyjaciółmi
- Problemy z koncentracją i niemożność wykonywania codziennych obowiązków
- Wysoki poziom niepokoju
- Zaburzenia seksualne
- Zaburzenie snu
- Zmiany apetytu (wzrost lub zanik)
- Nadużywanie alkoholu i/ lub leków
- Myśli samobójcze
Niepłodność idiopatyczna, czyli taka o nieustalonej przyczynie, potrafi bardzo mocno odbić się na codziennym funkcjonowaniu. Stres, który jej towarzyszy dodatkowo pogłębia problem dlatego w trakcie oczekiwania na wymarzone dwie kreski na teście, warto skorzystać z pomocy psychologa, z którym wspólnie można przejść okres diagnostyczny (/leczenie-nieplodnosci/) , który wskaże sposoby redukcji napięcia, pomoże odnaleźć się partnerom indywidualnie i wspólnie, w nowej sytuacji.
A kiedy szczególnie warto pomyśleć o rozmowie ze specjalistą?
W momencie, kiedy zauważa się, że:
- problemowi bezpłodności podporządkowane jest całe życie (rytuały, zabiegi, badania etc.),
- kiedy traci się zainteresowanie czynnościami, które dotychczas sprawiały przyjemność,
- kiedy około 80% myśli krąży wokół problemu,
- kiedy relacja małżeńska, dotąd satysfakcjonująca, staje się problematyczna.
Powyżej wymienione sytuacje powinny być sygnałem alarmowym, że naszym życiem kieruje stres i niespełnione oczekiwania. Rozwiązanie może stanowić – terapia.