EN YT FB
flowers flowers 2 3

Kolposkopia – kiedy wykonać i jak przebiega?

Kolposkopia to oglądanie szyjki macicy za pomocą specjalnego urządzenia – kolposkopu. Jest to urządzenie, które pozwala na bardzo duże powiększenie, nawet do 50 krotne, oraz ma cała gamę filtrów, dzięki którym łatwiej wykryć zmiany szyjki macicy, pochwy oraz całego krocza. Badanie jest nieinwazyjne.

Wg najświeższych rekomendacji Polskiego Towarzystwa Kolposkopii i Patofizjologii Szyjki Macicy z 2020 roku, kolposkopię należy wykonać zawsze w przypadku:

  1. nieprawidłowej cytologii (inaczej cytologia płynna – LBC)
  2. dodatniego wymazu na wirusa HPV (Human Papilloma Virus) szczep nr 16, 18 i 31
  3. kontrolnie po leczeniu operacyjnym (LEEP/LLETZ/KONIZACJA szyjki macicy).

Inne wskazania do kolposkopii to:

  1. dodatni wymaz na inne wysokoonkogenne szczepy HPV (tj dodatni wynik na HPV HR, szczepy które stwarzają wysokie ryzyko raka szyjki macicy)
  2. krwawienia po stosunkach (inaczej kontaktowe)
  3. rozlegle, podejrzane „nadżerki” szyjki macicy
  4. kłykciny – inaczej brodawki sromu i pochwy
  5. nawracające infekcje pochwy i narządu rodnego
  6. nasilone, uporczywe upławy.

Jak już pisałam, to badanie nieinwazyjne. Kolposkopia to bardzo dobra metoda identyfikacji podejrzanych miejsc na szyjce macicy, jest to złoty standard w diagnostyce raka szyjki macicy. Do kolposkopii pacjentka leży w pozycji ginekologicznej, a aparat ustawiony jest przed ciałem pacjentki, nie dotyka go. W kolposkopii po prostu ogląda się szyjkę macicy. Następnie ogląda się szyjkę z różnymi filtrami elektronicznymi, a następnie delikatnie zwilża się szyjkę roztworem kwasu octowego oraz roztworem z jodem (płynem Lugola) – pozwala to na uzyskanie bardziej dokładnego wyniku.

Kolejnym etapem jest pobranie drobnych wycinków (biopsja) zmienionych miejsc celem przekazania ich do bardzo dokładnego badania histopatologicznego. Kolposkopia pozwala na bardzo precyzyjne wybranie miejsca do biopsji, co znacznie zmniejsza ryzyko „przeoczenia” poważnych zmian. Biopsja szyjki macicy jest badaniem bardzo mało inwazyjnym, powikłania praktycznie się nie zdarzają.

Przygotowanie: do kolposkopii nie trzeba się specjalnie przygotowywać, można ją przeprowadzić zawsze, aczkolwiek gdy jest taka możliwość to najlepiej zaplanować kolposkopię na 1szą fazę cyklu tj od zakończenia miesiączki do owulacji. Badanie co do zasady jest niebolesne oraz krótkie – trwa od kilku do kilkunastu minut. Tuż po badaniu można opuścić gabinet samodzielnie. Ze względu na możliwość występowania pobolewań podbrzusza po biopsji szyjki o charakterze miesiączkowym warto zapewnić sobie kilka wolnych godzin celem odpoczynku. W razie konieczności zarówno przed jak i po badaniu można stosować leki przeciwbólowe, np. ibuprofen, ketonal.

Wynik kolposkopii jest kompletny po otrzymaniu wyniku badania histopatologicznego, tj w naszym centrum po ok 2-3tygodniach. Wówczas w razie konieczności zostaje ustalone dalsze leczenie – zabieg LEEP/LLETZ lub konizacja szyjki macicy.

Regularne badanie się (wykonywanie cytologii, testów na HPV, ewentualnie koposkopii) daje bardzo dobre efekty. Dzięki powyższym badaniom udaje się wykryć bardzo wczesne i drobne zmiany śr nawet 1 mm i wyleczyć je kompletnie. Natomiast profilaktyką pierwotną, która pozwala zaoszczędzić sobie stresów związanych z nieprawidową cytologią, dodatnim testem na HPV jest szczepienie przeciw HPV.

 

 

Call Now Button