EN YT FB
flowers flowers 2 3

Antykoncepcja a płodność

Czy stosowanie antykoncepcji hormonalnej ma wpływ na płodność kobiety? Na to pytanie odpowie lekarz ginekolog z Przychodni Medfemina we Wrocławiu  dr Kateryna Masich.

Jak działa antykoncepcja hormonalna ?

Głównym zadaniem antykoncepcji hormonalnej jest możliwość swobodnego wyboru czasu narodzin i liczebności potomstwa oraz zapobieganie niechcianym ciążom. Aby osiągnąć ten cel kobieta przyjmuje różne dawki hormonów płciowych (estrogen i progestagen lub sam progestagen). W obecnych czasach antykoncepcja hormonalna nie występuje już wyłącznie w postaci podawanych doustnie tabletek. Dostępne są także plastry antykoncepcyjne, zastrzyki domięśniowe czy krążki dopochwowe. Wszystkie te środki, pomimo różnej formy, działają na tej samej zasadzie – wstrzymują owulację. Pod czas stosowania wewnątrzmacicznych wkładek hormonalnych lub niehormonalnych (zawierających miedź), mechanizm antykoncepcyjny jest inny i polega na miejscowym oddziaływaniu na błonę śluzową macicy.

Czy antykoncepcja hormonalna odbiera płodność?

Tak, ALE tylko na czas jej stosowania. Efekt antykoncepcyjny jest w pełni odwracalny czyli kobieta bardzo szybko odzyskuje płodność po odstawieniu środka antykoncepcyjnego. Znajdujące się w tabletkach czy plastrach hormony nie gromadzą się w organizmie, dlatego już po niedługim czasie od ich odstawienia w zasadzie nie ma po nich śladu. Nieco więcej czasu potrzebują kobiety, które stosowały zastrzyki z gestagenem .

Badania naukowe dowiodły, że doustna antykoncepcja nie upośledza płodności w przyszłości, dodatkowo zmniejsza ryzyko wystąpienia ciąży pozamacicznej. Żaden z preparatów nie pozbawia kobiety możliwości zajścia w ciążę na zawsze. Współczesne środki antykoncepcyjne zawierają niewielkie dawki hormonów, w związku z czym nie mają aż tak znaczącego wpływu na organizm. Dotyczy to zarówno tabletek antykoncepcyjnych, jak i działających w ten sam sposób plastrów czy krążków dopochwowych.

 

Kiedy najlepiej  zacząć starać się o dziecko po odstawieniu antykoncepcji? 

 

Przed decyzją o odstawieniu antykoncepcji hormonalnej zawsze warto skonsultować się z ginekologiem, ponieważ udzieli on cennych rad nie tylko dotyczących suplementacji kwasu foliowego i witamin, ale również co do wykonania dodatkowych badań i szczepień ochronnych zalecanych przed zajściem w ciążę.

W zasadzie już w pierwszym cyklu po zaprzestaniu brania tabletek organizm kobiety jest gotowy do poczęcia. Jest to bezpieczne postepowanie, ponieważ nie powodują one wad u płodu nawet tuż po odstawieniu. Oczywiście niektóre Panie potrzebują nieco więcej czasu na odzyskanie równowagi hormonalnej. Wszystko zależy bowiem od rodzaju stosowanej antykoncepcji. Generalnie uznaje się, że para powinna zajść w ciążę właśnie do roku od jej odstawienia.

Ogromne znaczenie będzie miał również wiek. Kobietom, które przez wiele lat stosowały antykoncepcję hormonalną wydaje się, że przyczyną ich problemów z poczęciem dziecka jest długotrwałe przyjmowanie hormonów. Załóżmy jednak, że taka kobieta stosuje antykoncepcję przez 10 lat, począwszy od 25 roku życia. Po przerwaniu brania tabletek, czyli w wieku 35 lat jej płodność faktycznie będzie już niższa, jednak nie z powodu działania hormonów, a upływającego czasu.

Czy są większe szanse na dziecko po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych? Czy to możliwe? 

Tak! U wielu kobiet po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych płodność wzrasta, ponieważ w pierwszych cyklach stymulacja jajników jej silniejsza i może się uwolnić więcej niż jedna komórka jajowa. W ten sposób organizm próbuje „nadrobić zaległości” spowodowane czasowym brakiem owulacji. Natomiast większa liczba uwolnionych komórek jajowych pod czas jednej owulacji zwiększa ryzyko ciąży mnogiej.

Czy płodność zależna jest od hormonów?

Ludzką płodnością sterują dość skomplikowane mechanizmy. To, jak szybko zajdziemy w ciążę nie zależy jedynie od poziomu hormonów i rodzaju stosowanej antykoncepcji. Ogromny wpływ na zdolność do poczęcia dziecka mają też tryb życia (dieta, nałogi, rodzaj wykonywanej pracy), zażywane leki czy przebyte choroby. Jeśli chcemy szybko zostać rodzicami, powinniśmy mieć na uwadze wszystkie te czynniki.

Call Now Button