EN YT FB
flowers flowers 2 3

Badanie drożności jajowodów

 

Badanie HyFoSy to ultranowoczesna metoda badania drożności jajowodów w warunkach ambulatoryjnych.

Centrum Zdrowia Medfemina wprowadziło badanie HyFoSy do swojej oferty jako pierwsza placówka we Wrocławiu. Badanie jest wykonywane przez certyfikowanego specjalistę ginekologii i położnictwa i nie wymaga naświetlania pacjentki szkodliwymi promieniami rentgena jak w innych metodach

Na czym polega badanie 3D/4D HyFoSy?

Jest to badanie sprawdzające drożność jajowodów. Jajowody są przewodami, w których dochodzi do połączenia się komórki jajowej z nasieniem i zapłodnienia, jeżeli są drożne (otwarte). Zrosty jajowodów, które utrudniają lub uniemożliwiają   zapłodnienie, mogą powstać po przebyciu zapalenia przydatków, bezobjawowych infekcji układu płciowego, zabiegów operacyjnych w jamie brzusznej lub miednicy mniejszej, mogą też wynikać z anomalii rozwojowych układu rozrodczego kobiety.

Dodatkową korzyścią badania jest ocena kształtu i budowy macicy oraz wszelkich nieprawidłowości macicy takich jak polipy, mięśniaki i zrosty, mogące uniemożliwiać zajście w ciążę.

 

Jak przebiega badanie 3D/4D HyFoSy?

Po rozmowie wprowadzającej z lekarzem i podpisaniu formularza zgody na badanie, pacjentka przygotowuje się i jest zapraszana na fotel ginekologiczny. Po zastosowaniu płynu odkażającego wprowadzana jest do pochwy głowica ultrasonograficzna i przez cewnik delikatnie podawana jest specjalna jałowa pianka ExEm Foam, która wypełniając jamę macicy i jajowody, sprawia, że stają się wyraźnie widoczne w badaniu ultrasonograficznym. Całe badanie standardowo trwa około 15-20 minut i jest przeprowadzane w warunkach jałowych ( jałowy sprzęt jednorazowy, jałowe narzędzia, sterylne rękawiczki). Podczas badania każdy etap jest dokładnie omawiany i pacjentka jest na bieżąco informowana o podejmowanych kolejno działaniach.

Po zastosowaniu płynu odkażającego skórę, wprowadzany jest do pochwy jednorazowy wziernik ginekologiczny, a następnie cienki i elastyczny silikonowy cewnik z balonikiem jest zakładany do szyjki macicy. Po usunięciu wziernika wprowadzana jest do pochwy głowica ultrasonograficzna i przez cewnik delikatnie podawana jest specjalna jałowa pianka ExEm Foam, która wypełniając jamę macicy i jajowody, sprawia, że stają się wyraźnie widoczne w badaniu ultrasonograficznym. Całe badanie standardowo trwa około 15-20 minut i jest przeprowadzane w warunkach jałowych ( jałowy sprzęt jednorazowy, jałowe narzędzia, sterylne rękawiczki).

Podczas badania każdy etap jest dokładnie omawiany i pacjentka jest na bieżąco informowana o podejmowanych kolejno działaniach.

Badanie wykonywane jest przez certyfikowanego lekarza ( certyfikat brytyjskiego Towarzystwa Ultrasonograficznego BMUS) za pomocą aparatu USG Voluson firmy GE z opcjami 3D/4D, B-Flow i HDlive.

 

Co to jest ExEmFoam?

To specjalna pianka opracowana w 2010 roku przez holenderski zespół expertów w diagnostyce niepłodności, który dążyli do uzyskania preparatu w pełni bezpiecznego, opartego na organicznych składnikach, nie wywołującego reakcji alergicznych jakie dają inne kontrasty radiologiczne oraz przede wszystkim wiarygodnego diagnostycznie.

Pianka ExEm spełnia wszystkie wymienione założenia, jest ponadto bezpieczna dla komórek jajowych  i plemników, więc nie ma przeciwwskazań do podjęcia starań o ciążę w tym samym cyklu, w którym badano drożność jajowodów. Jej składniki to hydroksyetyloceluloza, glicerol i woda destylowana, przygotowane do użycia w dwóch sterylnie zapakowanych strzykawkach. Po zmieszaniu składników tworzą się specjalne mikrobąbelki, umożliwiające obrazowanie ultrasonograficzne. Po badaniu pianka wchłania się i jest naturalnie wydalana z organizmu.

Czy są jakieś powikłania badania 3D/4D HyFoSy?

Istnieje niewielkie ryzyko wystąpienia infekcji miednicy mniejszej po badaniu, dlatego przed każdym badaniem bardzo ściśle przestrzegane są kryteria kwalifikacyjne. Żeby zminimalizować ryzyko infekcji sprawdzany jest wynik aktualnego wymazu z szyjki macicy, pacjentka stosuje globulki odkażające, a badanie przeprowadzane jest w warunkach jałowych. Część pacjentek podczas konsultacji poprzedzającej badanie zostanie zakwalifikowana do profilaktycznego przyjęcia antybiotyku przed i po badaniu.

Bezpośrednio po badaniu może wystąpić niewielkie plamienie, które zazwyczaj samoistnie ustępuje po 1-2 dniach oraz przejściowe niezbyt nasilone skurcze macicy, podobne do niewielkiego bólu miesiączkowego. Dlatego na około godzinę przed badaniem zalecane jest przyjęcie dwóch tabletek ibuprofenu (np. Ibum, Nurofen, 2x po 200mg) lub paracetamolu (np. Apap, Panadol, 2x po 500mg), co minimalizuje te doznania.

 

Jakie są inne metody badania drożności jajowodów?

Metody, które sprawdzają czy jajowody są drożne, polegają na podaniu płynu kontrastowego przez szyjkę macicy i obserwowaniu wypływu kontrastu z  jajowodów. Należą do nich:

  • HyCoSy  (HysteroContrastSonography) – badanie drożności za pomocą obserwowania przepływu roztworu soli fizjologicznej przez jajowody, metoda oparta na ultrasonografii, jednak nie dająca wystarczająco wiarygodnego diagnostycznie obrazu z uwagi na słabe uwidocznienie płynu za pomocą USG;
  • HSG ( histerosalpingografia)  – obrazowanie za pomocą promieni rentgenowskich narażające pacjentkę (w tym jej jajniki z komórkami rozrodczymi) na dawkę promieniowania rentgenowskiego podczas badania, cechujące się wysoką wiarygodnością, jednak zazwyczaj boleśnie odczuwane przez pacjentkę, dlatego jest obecnie zalecane jedynie jako badanie weryfikacyjne w razie wątpliwości w innych testach kontrastowych;
  • laparoskopia z podaniem kontrastu – metoda inwazyjna, polegająca na podaniu kontrastu do jajowodów podczas zabiegu operacyjnego w znieczuleniu ogólnym, wiarygodna, jednak wiążąca się z hospitalizacją i narażeniem pacjentki na ryzyko okołozabiegowe. Idealna podczas wykonywania zabiegu laparoskopowego z innej przyczyny jako uzupełnienie diagnostyki.

 

Jak przygotować się do badania 3D/4D HyFoSy?

  1. Nie jest wymagane przybycie na czczo, można pić bezpośrednio przed badaniem.
  2. Nie należy współżyć w cyklu, w którym planowane jest badanie, lub należy używać prezerwatywy – do 24 godzin po zakończeniu badania.
  3. Na 3 dni przed badaniem należy zacząć stosować globulki dopochwowe wg recepty wystawionej podczas konsultacji.
  4. Bezpośrednio przed badaniem należy opróżnić pęcherz moczowy.
  5. Dla zwiększenia bezpieczeństwa badania pacjentka nie powinna wykazywać cech infekcji – zarówno gorączki, przeziębienia, opryszczki, jak i objawów infekcji układu płciowego.
  6. Prosimy o przyniesienie aktualnego wyniku rozmazu cytologicznego, wyników wymazów z szyjki macicy oraz wyników wcześniej przeprowadzonych badań macicy i  jajowodów.

Pacjentki Medfeminy otrzymują wskazówki postępowania podczas wizyty u swojego lekarza.

Pozostałe pacjentki zapraszamy na konsultację przed badaniem – najlepiej w cyklu poprzedzającym planowane badanie 3D/4D HyFoSy.

Podczas konsultacji na życzenie pacjentki może zostać pobrany wymaz z szyjki macicy.

W razie jakichkolwiek pytań prosimy o kontakt z naszą recepcją.

Call Now Button