EN YT FB
flowers flowers 2 3

Co to są kłykciny i jak je usunąć?

 

Kłykciny kończyste to wstydliwy i częsty problem. O tym, czym są i jak je usunąć opowiada Dr Marek Kwiecień z Centrum Zdrowia Medfemina we Wrocławiu.

Jak usunąć kłykciny ?

Dr Marek Kwiecień:

Co to są kłykciny? Przyczyny i objawy.

Kłykciny kończyste powoduje wirus brodawczaka ludzkiego nazywany HPV. Jest wiele typów wirusa wobec tego dla ułatwienia i porządku są ponumerowane. Typ 6 i 11 powoduje właśnie kłykciny. Jest to choroba zakaźna  przenoszona drogą kontaktów seksualnych, dotyczy zarówno kobiet jak i mężczyzn.

Zakażenie objawia się wystąpieniem początkowo małych różowych, szorstkich, twardych narośli, które z czasem zlewają się tworząc niebolesne, kalafiorowate twory, mogące przybierać olbrzymie rozmiary. W przypadku kobiet kłykciny najczęściej występują w okolicach warg sromowych, przedsionka pochwy, odbytu, ud  i pośladków, rzadsza lokalizacja dotyczy  łechtaczki, szyjki macicy i cewki moczowej. U mężczyzn brodawki występują na napletku, żołędzi członka, cewce moczowej i odbycie.

Kłykciny kończyste pojawiają się zwykle kilka tygodni lub miesięcy po kontakcie seksualnym z osobą zakażoną. Zmiany te występują bardzo często, dodatkowo w  Polsce, w ciągu ostatnich 15 lat, liczba rozpoznanych nowych przypadków kłykcin kończystych wzrosła ponad trzykrotnie.

Jakie mogą być konsekwencje występowania kłykcin?

Typy wirusa 6 i 11 odpowiedzialne są za powstawanie kłykcin nie powodują zmian o charakterze nowotworowym, należy jednak mieć na uwadze, iż podczas kontaktów płciowych może dochodzić do jednoczasowego zakażenia wieloma typami wirusa występujących często razem, w tym podtypów obdarzonych zdolnością tworzenia zmian nowotworowych. Wobec tego powikłania zakażenia mogą być niebezpieczne i trudne do wyleczenia. Typy HPV obdarzone wysokim potencjałem onkogennym najczęściej prowadzą do rozwoju raka szyjki macicy (ponad 90%). Odpowiedzialne są one również za powstawanie raka odbytu, sromu, prącia, pochwy oraz wielu typów raka jamy ustnej, gardła i krtani (HPV typu 21, 22 i 23).

Przewlekłe zakażenia wysokoonkogennego typu wirusa (głównie 16 i 18) z którymi organizm sobie nie może poradzić i wyeliminować wirusa, po latach przechodzą w stan zaawansowany, nazywany CIN (skrót od angielskiej nazwy oznaczającej obecność komórek nowotworowych w nabłonku szyjki). Nasilenie i rozszerzenie się tych zmian obejmujących coraz większą liczbę chorych komórek jest już wstępem do rozwoju nowotworu. Wirus HPV jeśli zakazi inną okolice często jest też przyczyną raka jamy ustnej i gardła. Zdaniem niektórych naukowców wpływ na zwiększenie ryzyka zachorowania na raka jamy ustnej i gardła ma uprawianie seksu oralnego.

Kobiety w ciąży. Przeniesienie w okresie okołoporodowym wirusa HPV na dziecko może wywoływać zespół nazywany zespołem RRP (zespół brodawczakowatości układu oddechowego) odpowiedzialny za przeciągłą chrypkę lub zmiany utrudniające oddychanie.

Jak rozpoznać kłykciny?

Kłykciny rozpoznaje się najczęściej na podstawie ich charakterystycznego wyglądu. Każdy ginekolog wielokrotnie spotykał się z występowaniem kłykcin i jest w stanie poznać je od pierwszego spojrzenia. Ponieważ pacjentka może być zakażona więcej niż jednym typem wirusa HPV, dążymy również do wykonania u kobiet z kłykcinami kończystymi badania cytologicznego, poszukując nieprawidłowych komórek szyjki macicy. Czasami może się zdarzyć że naturalny kształt błony śluzowej prącia czy też wewnętrzna strona warg sromowych mniejszych przypomina zmiany powstające po infekcji wirusem. Nazywa się to grudki perliste i jest całkowicie prawidłowe. Wątpliwości zawsze powinien jednak rozwiewać specjalista.

Jak usunąć kłykciny? Metody postępowania. 

Bardzo istotne jest by leczenie objęło obojga parterów seksualnych co ma zapobiec ponownemu przeniesieniu zakażenia. W zależności od rozmiarów i miejsca występowania zmian dobieramy odpowiednia metodę. Do sposobów leczenia kłykcin można zaliczyć farmakoterapię zmian – jako metoda długa i żmudna, sprawdza się w przypadku ograniczonych, niewielkich narośli. Zmiany duże, rozsiane można usunąć metodami fizycznymi – zamrażaniem, elektrokoagulacją, lub podczas zabiegu chirurgicznego wycięcia. Najnowocześniejszym sposobem leczenie kłykcin jest zastosowanie lasera pozwalającego na skuteczne, bezbolesne, szybkie usunięcie zmian w czasie krótkiego zabiegu. Przy pomocy energii lasera dokonujemy zniszczenia zmian wraz z miejscem z krórego „wyrastają”. Często zniszczenie większości zmian powoduje taką mobilizację obronną organizmu że pozostałe drobniejsze ulegają samoistnemu zanikowi. Tę ostatnią metodę z powodzeniem stosujemy w naszym ośrodku w każdym stadium zaawansowania schorzenia. Pacjentka przed zabiegiem musi zostać wstępnie skonsultowana przez lekarza, nie jest natomiast wymagane specjalne przygotowanie do tego typu zabiegu. A bezpośrednio po nim może pacjentka wracać do codziennych zajęć.

Call Now Button