EN YT FB
flowers flowers 2 3

Dlaczego po porodzie cesarskiego cięcia tak ważne jest przyjmowanie wyprostnej pozycji ciała ?

Dlaczego po porodzie cesarskiego cięcia tak ważne jest przyjmowanie wyprostnej pozycji ciała ?

Zalecenia szybkiej pionizacji oraz chodu w pozycji wyprostowanej związane są z profilaktyką przeciwzakrzepową oraz przeciwzrostową. Przyjęcie wyprostowanej pozycji ciała jest jedną z pierwszych metod  zmniejszeniem ryzyka pojawienia się bolesnych zrostów w miejscu przecięcia powłok brzusznych. Zwykle 6 godzin po porodzie, kiedy już czucie w nogach wróciło, następuje pionizacja i zalecenie przyjęcia wyprostowanej pozycji ciała. Nie bójmy się tego, blizna nie straci swojej ciągłości , nie ulegnie uszkodzeniu, mimo, że można mieć początkowo poczucie nieprzyjemnego ciągnięcia w podbrzuszu.

Po powrocie do domu ze szpitala, w pierwszych dniach i tygodniach po porodzie, pamiętajmy aby nie ulegać panice i przyjmować wyprostną pozycję ciała podczas stania, siedzenia, spacerowania.

Odpowiedni i dobrze pokierowany ruch po porodzie zmniejsza ryzyko powstawania wspomnianych zakrzepów, a wyprostowanie sylwetki i dołożenie odpowiednich ćwiczeń – tworzeniu się zrostów w miejscu przecięcia powłok brzusznych, a w okresie późniejszym i struktur dalszych.

Tak – wdrożenie odpowiedniego ruchu po porodzie cesarskiego cięcia będzie dodatkowym aspektem pomocniczym w przywróceniu ruchomości powięzi i minimalizowaniu ryzyka pojawienia się zrostów. A im szybciej zacznie się chodzić, tym szybciej zacznie również funkcjonować układ wydalniczy, który nie pracował w trakcie operacji. Dobrze jest podjąć pierwszą próbę wstania, wyprostowania się  i chodu już nawet 6 godzin po zabiegu.

Po porodzie cesarskiego cięcia samodzielnie już można zadbać o bliznę, oto kilka bardzo cennych wskazówek od naszych fizjoterapeutek uroginekologicznych Iza oraz Karoliny:

 1. Wstawanie i kładzeni się przez bok, jak najmniej angażując przy tym mięśnie brzucha
 2. Ograniczenie dźwigania ciężarów powyżej 5 kg (lub ciężar dziecka)
 3. Po zdjęciu szwów leżenie na brzuchu z poduszką pod blizną
 4. Przed kichnięciem, kaszlnięciem przytrzymanie brzucha (położyć rękę na bliźnie) oraz skręcić tułów i głowę, a także napiąć mięśnie dna miednicy, tuż przed tym wysiłkiem
 5. Pamiętać o właściwych nawykach toaletowych. Podczas oddawania stolca powinno używać się podnóżka oraz ograniczyć parcie. Podczas mikcji stopy powinny być oparte stabilnie na podłodze, tułów wyprostowany i bez prowokowania parcia na mocz.
 6. Pamiętać o prawidłowej postawie ciała na co dzień
 7. Unikanie wciągania brzucha
 8. Oddychanie torem dolnożebrowym (nawet chwilę w ciągu dnia)
 9. Mobilizowanie blizny. Po porodzie zalecane jest wykonywanie delikatnego głaskania oraz nacisków wokół blizny. Nie pracujemy jednak na bliźnie aż do jej wygojenia (zwykle 4 – 5 tygodni od cesarskiego cięcia).

Dlaczego mobilizacja blizny jest ważna?

 1. Wspomaga procesy gojenia.
 2. Zmniejsza lub zapobiega wystąpieniu dolegliwości bólowych.
 3. Wspomaga powrót czucia w okolicy blizny.
 4. Poprawia wygląd blizny.

Przeciwwskazania do automobilizacji blizny:

 1. Blizna niezagojona.
 2. Sącząca się wydzielina z blizny.
 3. Swędząca, zaczerwieniona blizna. Ostre stany zapalne.
 4. Zaczerwienienie, obrzęk, silny ból.
 5. Silne leki przeciwbólowe.

Wszystkie te wskazówki wraz ze szczegółową analizą postawy ciała i ruchomości i jakości blizny oraz dokładnym omówieniem zaleceń otrzymacie Panie u naszych fizjoterapeutek.

Zapraszamy na terapie i konsultacje do Mgr  Izabeli Ślęzak-Walczybok oraz Mgr Karoliny Siniawskiej.

Call Now Button