EN YT FB
flowers flowers 2 3

Kiedy i jak badać piersi?                       

Bardzo istotnym elementem wczesnej diagnostyki zmian chorobowych piersi jest samodzielne badanie wykonywane przez pacjentki.

Kiedy się badać?

W przypadku kobiet miesiączkujących najlepiej wykonać badanie kilka dni po krwawieniu menstruacyjnym. Po menopauzie może być to dowolny dzień miesiąca. Ważne jest żeby badać piersi regularnie, najlepiej każdego miesiąca.

Jak wykonać samodzielne badanie piersi?

W pierwszej kolejności należy obejrzeć obie piersi przed lustrem.

Oglądanie wykonujemy w trzech pozycjach:
1) przy opuszczonych dłoniach wzdłuż ciała
2) przy ułożeniu dłoni na biodrach
3) po założeniu ręki za głowę, w kierunku przeciwległej łopatki

W każdym ustawieniu należy zwracać uwagę na kilka elementów:

– zarys piersi, w tym istotna jest ich symetryczność, obecność wklęsłości/wypukłości
– wygląd skory: obecność 'zaciągnięć’; pomarańczowej skórki; zmian zabarwienia
– wygląd brodawek -zmiana dotychczasowego wyglądu np. wciągniecie wcześniej wypuklej brodawki; warto tez zwrócić uwagę na ewentualny wyciek z brodawki
– wygląd okolicy dołów pachowych, okolicy pod i nadobojczykowych

Drugim etapem samodzielnego badania piersi jest badanie palpacyjne. Wykonujemy je płasko ułożoną dłonią (przeciwnej ręki do badanej piersi). Badanie to należy przeprowadzić  w tych samych 3 pozycjach o których była mowa wcześniej przy okazji oglądania. Przy dużych gruczołach piersiowych można również badać się w pozycji leżącej, ale także z zachowaniem różnego ułożenia przeciwnej ręki w stosunku do tułowia.

Samodzielnie najdokładniej i jednocześnie najpewniej wykonać to badanie ruchem okrężnym począwszy od brodawki, a następnie zgodnie ze wskazówkami zegara coraz dalej aż do dołów pachowych. Trzeba pamiętać o zbadaniu całej piersi, powoli przesuwając dłoń w niewielkich odstępach, tak by nie przeoczyć żadnego obszaru. Podczas badania należy oceniać ewentualne zmiany w spoistości, obecność guzków, bolesność podczas dotyku czy tez jakichkolwiek różnice pomiędzy oboma gruczołami.

Po badaniu piersi, powinno się tez palpacyjnie ocenić okolice pach i obojczyków – czy nie ma ewentualnych guzków, zgrubień , zaciągnięć, itp.

Ostatnim etapem jest badanie brodawek – obecność jakiegokolwiek wycieku przy ich ucisku; gdy są 'wciągnięte’ czy możliwe jest ich 'wysuniecie’; a także czy nastąpiła zmiana ich konsystencji w porównaniu do poprzedniego badania lub drugiej piersi.

Pomimo wielu szczegółów, na które należy zwracać uwagę przy samobadaniu, po nabraniu wprawy zajmuje to dosłownie kilka minut. Natomiast korzyści wcześnie wykrytej zmiany to szanse na całkowite wyleczenie!

Kiedy udać się lekarza?

Zawsze w przypadku jakichkolwiek wątpliwości w badaniu, lub tez gdy nie wiemy jak je poprawnie wykonać. Oczywiście każda pacjentka może wykonać po raz pierwszy takie badanie przy lekarzu. Pozwoli to nabrać wprawy przy jednoczesnym zachowaniu prawidłowej techniki.

Dlaczego warto?

Każda kobieta powinna pamiętać o tym, ze to ona najlepiej zna swoje ciało i to ona jest w stanie najszybciej wykryć  jakiekolwiek nieprawidłowości w obrębie piersi.

Każda z Pan może być swoim pierwszym i najlepszym lekarzem! Wcześnie postawiona diagnoza to wcześnie wdrożone – czyt. najskuteczniejsze leczenie!

W razie pytań lub wątpliwości służymy poradą!

 

Call Now Button