EN YT FB
flowers flowers 2 3

Leczenie torbieli jajnika

O metodach leczenia torbieli jajnika opowiada lekarz ginekolog Anna Janusz ze Szpitala Medfemina we Wrocławiu.

Leczenie torbieli jajnika

Optymalną metodą leczenia torbieli jajników jest laparoskopia. Jest to złoty standard leczenia w większości przypadków. Jest to metoda bardzo małoinwazyjna, pozostawiająca niewielkie ślady i pozwalająca na bardzo szybki powrót do normalnego funkcjonowania. Jest bardzo precyzyjna, pozwala na bardzo dokładne usunięcie zmiany, gdyż kamera używana do laparoskopii umożliwia duże powiększenie obrazu; wykorzystywane są również ekrany 3D które dodatkowo podwyższają precyzję operacji. Laparoskopia to metoda rekomendowana również u osób z podwyższonym BMI, ponieważ znacznie poprawia gojenie po operacji.

W technice laparoskopowej wykonywane są 3 lub 4 nacięcia skóry brzucha długości 5-10mm: pierwsze w pępku, kolejne mniej więcej nad linią włosów łonowych.

Jeśli zmiana ma podejrzany charakter, jest bardzo duża lub w dużych zrostach, może być konieczna operacja drogą laparotomii z przecięciem dłuższego odcinka skóry brzucha.

Operacja usunięcia torbieli jajnika polega na jej wyłuszczeniu ze zdrowej części jajnika. Robimy to bardzo starannie, mając na celu usunięcie całej torbieli, żeby nie odrosła oraz oszczędzenie maksymalnej ilości zdrowego jajnika, żeby zachować prawidłową rezerwę jajnikową a co za tym idzie płodność oraz prawidłową funkcję hormonalną jajnika. Niekiedy zachowanie jajnika jest przeciwskazane lub niemożliwe, wówczas jest konieczne usunięcie całego jajnika optymalnie z jajowodem. Zawsze wykonywane jest badania histopatologiczne usuniętych zmian, jest to badanie wysokospecjalistyczne z odpowiednimi barwieniami, które pozwalają bardzo dokładnie zbadać charakter zmiany.

Operacja zarówno drogą laparoskopową czy drogą laparotomii odbywa się w znieczuleniu ogólnym, pacjentka śpi, nie odczuwa bólu.

Leczenie operacyjne torbieli jajnika najczęściej prowadzi do całkowitego usunięcia torbieli jajnika i co za tym idzie całkowitego wyleczenia. Operacja jako jedyna metoda pozwala na jednoznaczne określenie charakteru zmiany, co pozwala między innymi na wykluczenie złośliwego charakteru zmiany w razie wątpliwości oraz ustalenie precyzyjnego postępowania pooperacyjnego.

Niestety droga operacyjna niesie ze sobą możliwość powikłań, natomiast zdarzają się one rzadko. Są to między innymi:

  • uszkodzenie sąsiadujących narządów jamy brzusznej (moczowód, pęcherz moczowy, jelita, naczynia krwionośne jamy brzusznej)
  • niedrożność pooperacyjna jelit
  • krwawienie śródoperacyjne, pooperacyjne, powstawanie krwiaków powłok brzusznych
  • powikłania infekcyjne ( zapalenie otrzewnej, zapalenie pęcherza moczowego, zakażenie rany pooperacyjnej)
  • powikłania zakrzepowo-zatorowe (m.i. zakrzepowe zapalenie żył kończyn dolnych)
  • powstanie zrostów w jamie brzusznej
  • powikłania anestezjologiczne

 

Jaki jest czas powrotu do zdrowia po zabiegu?

Czas rekonwalescencji po operacji usunięcia guza jajnika jest zazwyczaj krótki.

Jeśli operacja odbyła się drogą laparoskopową, zakres operacji ograniczył się do wyłuszczenia torbieli lub usunięcia torbieli z przydatkami, to wypis pacjentki do domu odbywa się kolejnego dnia po operacji. Odczuwanie bólu jest niewielkie, wymagające krótkotrwałego leczenia przeciwbólowego w domu. Najczęściej powrót do normalnego funkcjonowania odbywa się do 2 tygodni po laparoskopii, należy się wstrzymać z intensywnym wysiłkiem przez 4 tygodnie po operacji.

Jeśli zabieg odbył się drogą laparotomii, wówczas pacjentka spędza w szpitalu ok 48 h po operacji. Ból ma mierne nasilenie. Najczęściej powrót do normalnego funkcjonowania odbywa się w ciągu 1-2 miesięcy. Nie należy dźwigać przez 3 miesiące po operacji.

Przygotowanie do operacji:

Przed operacją przeprowadzana jest kwalifikacja ginekologiczna oraz anestezjologiczna, na których zlecane są konieczne badania oraz harmonogram ich wykonania. Są to głównie badania krwi. Może być konieczne EKG oraz RTG klatki piersiowej.

Do operacji należy zgłosić się na czczo ( czyli co najmniej przez 8 godzin nie jeść i nie pić). Przyjmowane stale leki należy łyknąć rano popijając niewielką ilością niegazowanej wody.

tagi: torbiel jajnika Wrocław, torbiele jajników Wrocław, usuwanie torbieli jajnika Wrocław, operacja torbiel jajnika Wrocław

Call Now Button