



Szczepienia przeciw Covid19 a ciąża
Dr Anna Janusz: Szczepienia przeciw COVID-19 w czasie ciąży, laktacji oraz podczas starań o ciążę-rekomendacje American College of Obstetricians and Gynecologists (ACOG) z XII 2020
Kobiety w ciąży
- Nie należy odmawiać możliwości szczepienia przeciwko COVID-19 kobietom w ciąży.
Aktualnie nie dysponujemy danymi z badań klinicznych dotyczącymi bezpieczeństwa stosowania szczepionek przeciwko COVID-19 u kobiet w ciąży, jednak nie ma również danych sugerujących, że szczepienie to powinno być u nich przeciwwskazane. W przedklinicznych badaniach toksyczności rozwojowej i reprodukcyjnej (Developmental and Reproductive Toxicity – DART) przeprowadzonych na modelach zwierzęcych przez producentów obu szczepionek nie zaobserwowano żadnych niepokojących sygnałów dotyczących bezpieczeństwa w tym obszarze. - Kobiety w ciąży powinny mieć możliwość podjęcia własnej decyzji o szczepieniu przeciwko COVID-19 i niezależnie od podjętej decyzji otrzymać wsparcie.
- Kobiety w ciąży rozważające szczepienie przeciwko COVID-19 powinny mieć dostęp do aktualnych informacji na temat bezpieczeństwa i skuteczności szczepionek, w tym do informacji, jakie dane są aktualnie niedostępne.
- Rozmowa z lekarzem na temat szczepienia przeciwko COVID-19 może pomóc ciężarnej podjąć decyzję dotyczącą szczepienia.
Aktualnie nie ma preferencji co do wyboru preparatu do realizacji szczepienia przeciwko COVID-19 u kobiet w ciąży (szczepionka Pfizer-BioNtech, Moderna).
Odstęp pomiędzy szczepieniem przeciwko COVID-19 a szczepieniem innymi preparatami (np. przeciwko błonicy, tężcowi i krztuścowi) powinien wynosić ≥14 dni.
Kobiety karmiące piersią
- Szczepienie przeciwko COVID-19 należy proponować kobietom w okresie laktacji.
- Nie ma potrzeby przerywania lub unikania rozpoczynania karmienia piersią przez kobiety, które otrzymały szczepionkę przeciwko COVID-19.
Kobiety planujące ciążę
- Szczepienie przeciwko COVID-19 jest zalecane kobietom starającym się o zajście w ciążę lub planującym ciążę.
- Biorąc pod uwagę mechanizm działania i profil bezpieczeństwa szczepionek u osób niebędących w ciąży, uważa się, że szczepionki mRNA przeciwko COVID-19 nie zwiększają ryzyka niepłodności.
- Nie ma konieczności opóźniania zajścia w ciążę po szczepieniu przeciwko COVID-19.
- Jeżeli kobieta zajdzie w ciążę po podaniu pierwszej dawki szczepionki, to drugą dawkę należy podać zgodnie ze wskazaniami.
- Nie powinno wymagać się wykonywania testu ciążowego przed podaniem jakiejkolwiek szczepionki COVID-19, która otrzymała pozwolenie (Emergency Use Authorization, EUA).
Źródła:
- https://www.acog.org/clinical/clinical-guidance/practice-advisory/articles/2020/12/vaccinating-pregnant-and-lactating-patients-against-covid-19
- https://www.mp.pl/szczepienia/artykuly/wytyczne/255665,szczepienie-przeciwko-covid-19-kobiet-w-ciazy-i-karmiacych-piersia