EN YT FB
flowers flowers 2 3

Wakacje z brzuszkiem – czyli jak planować urlop w ciąży?

Zastanawiasz się, czy będąc w ciąży, możesz bezpiecznie planować wakacje? O czym należy pamiętać w trakcie wakacji ? Przeczytaj nasz poradnik, który przygotowała dr Iwona Wrzecionek, specjalista  ginekolog – położnik z Centrum Zdrowia Medfemina we Wrocławiu.

Bezpieczne opalanie

Słońce jest źródłem witaminy D, która jest niezbędnym składnikiem dla przyszłych mam. Dwudziestominutowa ekspozycja skóry na słońcu może przynieść wiele dobrego. Słońce rozluźnia mięśnie, więc daje szansę na pozbycie się bólu kręgosłupa, który tak często pojawia się w trakcie ciąży. Jest to również sposób na poprawienie swojego samopoczucia. Przebywanie na słońcu pobudza wydzielanie endorfin, dzięki czemu kobieta w ciąży poczuje się lepiej i będzie miała lepszy nastrój.

Ale :

Kobiety w ciąży są bardziej narażone na szkodliwe działanie promieni UV, w tym na powstawanie nieestetycznych przebarwień i zmian skórnych. Długotrwała ekspozycja na słońce i wysoka temperatura mogą doprowadzić także do niebezpiecznego przegrzania organizmu. W gorące dni bardzo łatwo o omdlenia i obrzęki. Jeśli nie musisz, unikaj wychodzenia z domu między 11 a 15, kiedy słońce grzeje najmocniej. Pamiętaj by, stosować filtry UV minimum 50SPF i powtarzać nakładanie najlepiej co dwie godziny.

Ważne jest również, by kobieta nie leżała na plecach. Na taką pozycję najczęściej decydujemy się podczas leżakowania na plaży, jednak nie jest ona wskazana dla kobiet w ciąży. Leżąc na plecach, ciężar płodu zostaje przeniesiony na narządy wewnętrzne, w tym odbyt i pęcherz. Przez to mogą tworzyć się  guzki krwawnicze , czyli hemoroidy. U kobiet w ciąży często pojawiają się hemoroidy właśnie przez częste leżenie na plecach.

Przede wszystkim WODA!

W ciąży kobieta powinna pić co najmniej dwa litry płynów na dobę, a w upalne dni, może wypić nawet dwa razy więcej. Wodę , najlepiej niegazowaną należy pić małymi łykami przez cały dzień. Koniecznie zawsze trzeba mieć przy sobie butelkę wody.

Gdzie na wakacje?

Podróże w trakcie ciąży nie są przeciwwskazaniem. Należy oczywiście zachować rozwagę i dobrze przygotować się do wyjazdu. Przede wszystkim starannie wybierz miejsce, do którego chcesz się udać. Zwróć uwagę na klimat, czas trwania podróży i rodzaj transportu. Zrezygnuj z wyczerpujących aktywności : wspinaczki górskie, biegi długodystansowe , wyprawy rowerowe nie są zalecane.

Przy długotrwałych podróżach, lotach należy co 2 h regularnie wstawać, aby rozprostować nogi, wykonywać ćwiczenia gimnastyczne nóg.

Doskonałym rozwiązaniem dla wszystkich Mam, które odbywają długie podróże, są pończochy podróżne. Odciążają one żyły i zapobiegają zatrzymywaniu płynów, a tym samym powstawaniu zakrzepicy u podróżnych.

W przypadku lotem samolotem należy sprawdzić jakie dokumenty wymagane są przez linie lotnicze. Bardzo często na lotnisku należy okazać zaświadczenie lekarskie odnośnie braku przeciwwskazań do lotu oraz zagrożenia porodem przedwczesnym.

Warto przed wyjazdem zastanowić się i  wybrać miejsce , gdzie jest bezproblemowy dostęp do lekarza ginekologa. Dobrze jest  stworzyć listę poradni i szpitali, znajdujących się w pobliżu miejsca pobytu. Wyjeżdżając zabierz ze sobą kartę ciąży i wszystkie aktualne badania.

Prawidłowe odżywianie

Wakacyjny wyjazd w ciąży kosztuje sporo energii, dlatego powinnaś jeść regularnie i dobrze. Zadbaj o pełen zestaw posiłków, nie rezygnuj ze śniadań i nie zastępuj obiadów obiadokolacją. Częste posiłki (nawet częstsze niż w tradycyjnym rozkładzie dnia) bywają szczególnie potrzebne na początku ciąży.  Jeśli nie znasz miejscowego języka, w restauracji zamawiaj potrawy, które znasz i wiesz, z czego się je przyrządza. Nie decyduj się na kupowanie jedzenia na bazarach i próbowanie, np. owoców, które podaje ci sprzedawca (jedz je po dokładnym umyciu, także te, które obiera się ze skóry).

Unikaj dań, które zawierają surowe ryby, mięso, jaja czy owoce morza, ani jedzenia, które leżało obok nich np. w ladzie chłodniczej (mogły do nich przeniknąć bakterie). W ciąży lepiej zrezygnować także z potraw z dużą ilością ostrych przypraw – mogą wywołać kłopoty żołądkowe.

Uważaj na lody – przyszłym mamom poleca się tylko te, które nie zawierają jajek, np. sorbety. Wybieraj lody znanych producentów, wtedy masz gwarancję ich jakości.

Sprawdź wodę, w miejscu do którego jedziesz. Ustal, czy nadaje się do picia. Dla pewności najlepiej kupować mineralną w butelkach. Jeśli decydujesz się na sok, sprawdź na butelce, czy jest pasteryzowany, w ten sposób chronisz siebie i dziecko przed listerią i pałeczkami e-coli.

Kąpiele w ciąży

Ciąża nie jest przeciwwskazaniem do kąpieli w morzu, czy basenie. Musisz jednak przestrzegać kilku zasad bezpieczeństwa. W ciąży jesteś bardziej narażona na infekcje intymne, a brudna woda jest siedliskiem bakterii i grzybów, które sprzyjają zakażeniom. Korzystaj więc tylko ze sprawdzonych kąpielisk. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest basen sportowy. Unikaj basenów i jacuzzi , gdzie  temperatury wody wynosi powyżej 35 stopni

Kleszcze

Kleszcze przenoszą groźne dla zdrowia i życia choroby – boreliozę i kleszczowe zapalenie mózgu. Pamiętaj, ze warto zastosować specjalne preparaty, które odstraszają kleszcze (czytaj ulotki, gdyż nie wszystkie preparaty mogą być stosowane przez kobiety w ciąży!). Unikaj preapartów, które zawierają:

  • DEET (dietylotoluamid, N,N-dietylo-m-toluamid) – najpopularniejszy syntetyczny repelent, wyjątkowo skuteczny, zwłaszcza w wysokim stężeniu (powyżej 30%). Niestety nie tylko silnie podrażnia skórę i oczy, ale może też mieć szkodliwy wpływ na układ nerwowy. Rozpuszcza syntetyczne ubrania. Jest zakazany u niemowląt do 2. miesiąca życia. Choć nie badano jego wpływu na płód, zdecydowanie go nie używaj!
  • Pikarydyna (ikarydyna) – jest bezpieczniejsza niż DEET, nie podrażnia skóry, ale lepiej jej także unikać, zwłaszcza w dużym stężeniu (15–20 proc.). Nie zaleca się dla dzieci poniżej 2 lat, więc tym bardziej może być szkodliwa dla płodu, choć badania na zwierzętach tego nie wykazały.
  • IR 3535 – może podrażniać oczy, błony śluzowe i niekiedy skórę. W stężeniu powyżej 25 proc. niewskazany dla kobiet w ciąży.
  • Pyretroid (pyretryna)

Po powrocie do domu koniecznie skontroluj swoje ciało. Jeśli po ukąszeniu pojawi się rumień – koniecznie pilnie skontaktuj się z ginekologiem, będzie trzeba włączyć odpowiednie leczenie.

Nie rezygnuj z wakacji!  Zachowaj jedynie rozwagę i unikaj ryzykownych sytuacji. Jeśli  zauważysz jakiekolwiek niepokojące objawy, skontaktuj się ze swoim lekarzem prowadzącym ciążę lub udaj się do najbliższego szpitala.

 

Call Now Button