EN YT FB
flowers flowers 2 3

Czym jest nadżerka szyjki macicy?

⚠️ Nadżerka… słowo, które paraliżuje. Choć doskonale wiadomo, że współczesna medycyna całkiem nieźle sobie z nią radzi, gdy jest to nasz własny problem, zaczynamy wpadać w panikę. Co robić? Wycinać, wypalać, wymrażać, a może jeszcze poczekać? ⤵️⤵️⤵️
Tak zwana 🔎 „nadżerka” to powszechnie i nieprawidłowo stosowane określenie ektopii, która jest spowodowana przede wszystkim zmianami hormonalnymi (dojrzałość płciowa, ciąża, stan po porodzie, poronieniu, dość rzadko infekcje). Zazwyczaj przyczyną jej występowania są: ✅ przewlekły stan zapalny, ✅ zmiany przedrakowe lub rakowe, ✅ urazy mechaniczne, ✅ zaburzenia hormonalne, ✅ niedobór estrogenów. Natomiast objawy to plamienia między miesiączkami albo po stosunku, odczuwalne bóle w okolicy krzyżowo-lędźwiowej oraz ból w podbrzuszu, upławy. Objawy mogą jednak nie wystąpić wcale, dlatego ❗zalecane jest badanie we wziernikach, a charakter zmiany należy następnie potwierdzić w badaniu cytologicznym i kolposkopowym.
O przyczynach powstawania nadżerki, diagnostyce i znaczeniu przeprowadzania regularnych badań kontrolnych opowiada nasza 👩‍⚕️ Pani doktor Joanna Szymkowiak Gołębiowska. /czym-jest-nadzerka-szyjki-macicy/.
Call Now Button